Gör&Sin Blog

Hamilelikte İçilecek Çaylar

Hamilelikte herhangi bir rahatsızlık hissederseniz bu durumu bitirmek için sıcak bir içeceğe yönelmek faydalı olacaktır. Hamilelik sırasında tüketeceğiniz içecekleri ve yiyecekleri doktorunuza danışmanız daha iyidir. Hamilelik sırasında tüketebileceğiniz ve yasak olan çay çeşitleri ise şu şekilde sıralanıyor:

Kırmızı Çalı Çayı

Lezzetli çaylardan biri olan kırmızı çalı çayı demir emilimine engel olan bileşene sahip değildir. Bakliyat ailesine ait olan bu çay, hamilelik döneminde tüketilebilecek çaylardan biri olarak ön plana çıkar.

Yasemin Çayı

Yasemin çayının sakinleştirici etkisi içildikten çok kısa bir süre sonra kendisini gösterir. Özellikle hamilelik döneminde ortaya çıkan ruh değişimlerini sona erdirmek için tercih edilmesi gereken bir çay çeşididir. Ayrıca hamilelikte karşılaşılması mümkün olan pek çok rahatsızlığın üstesinden gelmek için idealdir.

Kekik Çayı

Vücuda pek çok vitamin sağlayan kekik çayı demir ve manganez açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Ayrıca antioksidan içeren kekik çayı hamilelikte içilebilecek çaylar arasında bu nedenle ilk sıralarda yer alıyor.

Zencefil Çayı

Hamilelikte ortaya çıkan bulantıları bitirmek için tercih edebileceğiniz zencefil çayı, aynı zamanda solunum ve boğaz hastalıklarını bitirmek için ideal yöntemlerden biridir. Gebeliğe hiçbir olumsuz etkisi olmayan zencefil çayı ayrıca sakinleşmeyi sağlar.

Ahududu Çayı

Rahim duvarındaki kasların güçlenmesine neden olan ahududu çayı düşük yapma olasılığını azaltan seçeneklerden biridir. Aynı zamanda B, C ve E vitamini açısından oldukça zengin bir kaynak olarak bilinir. bunun yanında fosfor, potasyum ve demir açısından da en zengin çay çeşitlerinden biri olduğu bilinen durumlar arasındadır.

Hamilelikte Yasak Olan Çaylar

Aşağıdaki çaylar ise hamilelikte yasak olan çaylar arasında bulunuyor. Bu çayları düzensiz aralıklarla içmeniz bile risklerin ortadan kalkması için yeterli değildir.

Okaliptus: İshal ve kusmaya neden olur. Bebeği emzirdiğiniz sırada da bu bitkiden uzak durmanız lazımdır.

Boldo: Düşüğe sebep olabilecek bir bitkidir.

Aloe vera ve ginseng: ishale sebep olurken vücutta dehidrasyon yaratabilir.

Uçkun: rahimde kasılmalar ortaya çıkarırken, düşüğe sebep olabilir.

Mabet ağacı bitkisi: bebeğin kalp hastası olmasına neden olabilir. Ayrıca annenin sindirim sistemi sorunları çekmesine zemin hazırlayabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.