Gör&Sin Blog

Hamilelikte Hangi Egzersizler Yapılmalı?

18.05.2019
226

Hamilelik döneminde yapılan egzersizler hem bebeğinize hemde sizlere doğum öncesinde ve doğum sonrasında bir çok fayda sağlamaktadır.

Hamile anne adayları bir çok dönemde bu soruyu kendilerine soruyorlar, acaba hamilelik esnasında spor yapmalımıyım,egzersiz yapmak bebeğime zarar verir mi? Bu sorulardan dolayı genel olarak zarar verdiğini düşünerek egzersiz yapmaktan kaçınıyorlar, fakat hamilelik esnasında yapılan bilinçli egzersiz ve sporlar hem doğumu kolaylaştırıyor hemde bebeğinizi olumlu yönde etkiliyor.

 Hamilelik de Tempolu Yürüyüş Yapın!

Hamileyken Yapılabilecek Egzersizler

Hamilelik döneminde ilk 3 ay boyunca yürüyüş yapmak veya sırt egzersizleri sizleri rahatlatacaktır. Egzersizlerin yanında hamilelik pilates ve yoga bu zaman zarfında ilk haftalarda bir çok uzman tarafından önerilmektedir. Kendinizi yormadan yapmanızı uzmanlar öneriyor.

Hamileyken Yapılabilecek Egzersizler

Sırt ve bel ağrısı için pilates  yapılacağını ve bu ağrılara iyi geldiğini biliyormusunuz? Son dönemlerde oldukça fazla önerilen ve bir çok dizi ve sinemada karşımıza çıkan pilates gerçekten bu süreçte sizlere iyi bir dost olmaktadır, fakat doğru kişi ve uzman kontrolünde olması şart.

Hamilelikte Yüzmek: Hamile annelerimizin pilates egzersizlerinin yanı sıra yüzme egzersizleri önerilmektedir 3. ve 6. aylar içinde önerilmektedir, su içinde yapılan sporlar düşme kayma ve yüksek ısı değişimleri olmayan bu durumdan bebeğiniz kötü şekilde etkilenmez, fakat eğer bir havuz tercih ediyorsanız mutlaka hijyenli olmasına dikkat edin, aşırıya kaçmayınız. Suyun kaldırma kuvvetinden olumlu şekilde yararlanın.

O Zaman Dans:Bebeğiniz ile şimdiden eğlenmeye başlayın, eski kültürümüz’de var olan dans hamile annelerimize önerilmektedir, fakat aman yaparken dikkatli olun ne olur ne olmaz. Esnekliğinizi arttıracak. Fakat aşırıya kaçmadan.

Hamile Yogası Yaptınız mı? : Aman dikkat edin her yoga hareketi hamile anneler için önerilmez bu yüzden uzman bir kişi ile çalışma yapmalısınız. Doğru nefes alma ve vücudunuz ile iletişim kurmada size fayda sağlayacak hem doğumda hemde sonrasında çok işinize yarar.

Hamilelikte Yürüyüş Yapın: Anne adaylarımız, hamilelik sırasında yürüyüş yapmalı,bu esnada kendi yormamaya özen göstermesi gerekiyor.

Squat Yaparak Bacaklarınızı Güçlendirin: Bacaklarınızı güçlendirmeniz gerekiyor,bunu da en ideal şekilde yapmanın yolu,Squat tekniğidir.Bacaklarınızı güçlendirdiğiniz andan itibaren artık daha rahat şekilde karnınızı taşıyabilirsiniz.

Risk Almadan Oturarak Egzersiz Yapın:  Zaman geçtikçe daha çok büyüyor karın bölgeniz ayrıca bu sıralarda çok dikkat etmek gerekiyor özelikle düşük riski olan anne adaylarımız kesinlikle uzmana danışmadan egzersiz yapmamaları gerekiyor ve risksiz şekilde oturdukları alan içinde egzersiz yapabilecekler.

Hamileyken Ne Kadar Egzersiz Yapmalıyım?

Bir çok uzman farklı görüşleri sizlere sunacaktır,okuduğunuz her yazıda farklı kalıplar ile karşılaşmanız mümkündür, fakat bu süre içerisinde, mutlaka bir uzman tarafından kontrol edilmelisiniz,yanlış bir şekilde yapılan egzersiz,sizi ve bebeğinizi tehlikeye atabilir. Bu yüzden uzmanlardan destek almalısınız.

Egzersiz sürelerine göz attığımız zaman içerisinde zamanı da yine uzman hekiminizin yönlendirmesi ile birlikte spor hocanız ile paylaşmanız gerekiyor. Bu sürede rahat ve salaş kıyafetler giymeniz gerekiyor, web sitemizde hamile elbise modellerine göz atabilirsiniz >> hamile kıyafetlerine göz at <<  bu sürede uzman hocanız size farklı egzersizlerde sunabilir bu hamilelik durumunuza göre değişilik göstereceğiniz asla unutmayınız, herşey kontrol altında olmalı.

Hamilelik Döneminde Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır?: Yukarıda bahsettiğimiz yoga bu durumda en fazla tercih edilen yöntem olduğunu unutmayın, nefes egzersizleri ağrıları giderilmesine destek olmaktadır,ayrıca doğumda işinize çok yarayacak,gevşemeyi öğrenmeniz gerekiyor. Sırt ve bel ağrılarının azaldığını hissedeceksiniz. Rahat bir hamilelik için uzmanları dinlemelisiniz,kulaktan duyma bilgiler ile kendinizi ve bebeğinizi riske atmayın!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.