Gör&Sin Blog

Hamilelikte Görülen İnsomnia Nedir?

İnsomnia; uyuyamama hastalığı olarak bilinmektedir. İnsomnianın hamilelik süreci başta olmak üzere birçok süreçte görüldüğüne rastlanmaktadır. Bu rahatsızlığın uyku için yeterli zamanı olduğu halde uykuya dalmada ve devam etmede sorun yaşayan kişilerce görüldüğü bilinmektedir.

Uyuyamama sorununa sahip olan kişilerin günlük hayatının olumsuz etkilenmesi son derece doğaldır. Bu hastalıktan toplumun geniş bir kesiminin muzdarip olduğunu ifade etmek gerekir. Buna ek olarak, hem uzun hem de kısa süreli olarak Insomnia hastalığına yakalanan kişiler bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda uzun süreli olarak bu hastalıktan yakınan kişilerin oranının %10 olduğu belirlenmiştir.

İnsomnianın Ortaya Çıkması ve Tedavi Edilmesi

İnsomnianın en çok gebelik sürecinde ortaya çıktığı bilinmektedir. Bunun sebebi, anne adaylarının yaşamış olduğu fiziksel, hormonal ve psikolojik değişimlerdir. İnsomniadan kurtulmak isteyen anne adaylarının rutin bir uyku düzeni oluşturmada ısrarcı olması gerekir. Bu hastalığa yakalanmış olan kişilerin 13.00’ten önce 20 dakikalık kısa şekerlemeler yapmaya dikkat etmesi gerekir. Gece uykusu uyuyamayan kişilerin bu sayede uykusuzluklarına çare bulması mümkün olacaktır.

İnsomnia hastalığına yakalanmış olan kişilerin geceleri uyku vaktine yakın şekerlemeler yapmaktan kaçınması gerekir. Normal uyku saatine kadar ayakta durmaya özen gösterilmelidir. Bunun ardından, gece uykusuna yatılmalıdır. Yorgunluğuna yenik düşerek uyku saatinden önce uyuyan kişilerde insomnianın etkisinin artış göstereceğini belirtmek gerekir.

İnsomniadan kurtulmak isteyen anne adaylarının akşam 18.00’den sonra kafein tüketmekten kaçınması şarttır. Genel olarak, akşam saatlerinde sıvı alımının vücudu olumsuz etkileyeceği bilinmektedir. Bilhassa yatma vaktine yakın saatlerde su içmekten kaçınılmalıdır. Kafein içeren içecekleri asla tüketmemek gerekir. Bunun yanı sıra, uyuyamama hastalığından kurtulmak isteyenlerin sırt ağrılarına çözüm bulması şarttır. Masaj yaptırmak; bu konuda etkili bir yöntem olabilir. Uyku sırasında yastık desteğinin alınması ise sorunun kısa zamanda çözülmesi noktasında işe yarayacaktır.

İnsomniadan kurtulmak isteyenlerin zihinsel sorunlardan kendilerini arındırması gerekmektedir. Birçok kişinin aklında aile, ayrılıklar, boşanma, maddi konular gibi farklı sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunları düşünmekten kendini alıkoyamayan kişilerin kronik uykusuzluk sorunuyla mücadele etmesi doğaldır. Bilhassa stresli geçen gebelik döneminden dolayı anne adaylarının insomniadan muzdarip olmasına rastlanmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.