Gör&Sin Blog

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı, Hamilelikte Folik Asit Eksikliği, Folik Asit Hangi Vitaminlerde Bulunur? öğrenmek için yazımızın devamı ı okuyun.

Folik asit, B grubu vitaminleri arasında bulunur ve çoğunlukla yeşil yapraklı sebzelerde özellikle ıspanakta bolca vardır. Hamilelikte folik asit kullanımı oldukça önemlidir, DNA ve RNA yapımında, nükleik asitlerin yapımında, amino asitlerin dönüşümünde ve organ oluşumunda önemli rol oynar. Yetişkin bir kimse günde 170 mcg folik asit almalıyken bu oran hamilelerde 400 mcg olur. Dolayısıyla hamilelikte folik asit kullanımı asla göz ardı edilmemeli, hamilelikten önceki üç ayda ve hamileliğin ilk üç ayında kullanılmalıdır.

Hamilelikte Folik Asit Eksikliği

Tropikal bölgelerde folik asit eksikliğine bağlı kusurlar daha çok meydana gelir, bunun yanı sıra sara hastaları, sindirim sisteminde rahatsızlığı olanlar, sık miktarda alkol tüketenler folik asit eksikliği yaşarlar.
Bebeğin oluşumu sırasında, tüm vücudu etkileyen ve beyin dokusundan başlayan sırt kısmındaki omuriliğe kadar uzanan bir yapı meydana gelir. Bu yapıya nöral tüp adı verilir ve siz hamile olduğunuzu fark etmeden bu gelişim tamamlanır. Nöral tüp oluşumu ve gelişiminin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için folik asit gereklidir.
Gebelerde folik asit eksikliği bulunduğu takdirde, bebeğin sinir borusu ve doku kaynaşması tam olarak gelişmeyebilir ve omurilik açıkta kalabilir. Oluşan bu açıklığa nöral tüp defekti adı verilir ve anensefali, spina bifida gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Folik Asit Hangi Vitaminlerde Bulunur?

Folik asit kullanımı hamileliğin ilk üç ayında özellikle tavsiye edilse de tüm hamilelik boyunca folik asit içeren besinleri tüketmek yarar sağlayacaktır. Folik asit hangi vitaminlerde bulunur sorusunun cevabı ise: ıspanak, semizotu, taze fasulye, karalahana, mercimek vb.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.