Gör&Sin Blog

Hamilelikte Egzersiz

03.01.2020
101

Birçok kadın bebeğe zarar vermekten korktuğu için hamilelik döneminde zamanla egzersiz kaçınabilmektedir. Aslında hamilelik döneminde yapılan spor, hem fiziğin korunmasına yardımcı olurken hem de doğumun çok daha kolay geçmesine olanak sağlar. Hamileliğin ilk üç ayında tempolu yürüyüş planı düzenlemek uygun olacaktır. Hamilelik yogası ve pilates ise hamileliğin ilerleyen aşamalarında tavsiye edilir. Anne adayı hafta içinde en az üç gün yarım saat boyunca yürüyüş yapabilir. Bu sayede hem psikolojik, hem de fiziksel olarak kendisini çok daha iyi hissedecektir.

Bel ve Sırt Ağrılarına Çözüm

Hamilelik döneminde pilates son zamanlarda kadınlar arasında bir hayli fazla revaçtadır. Sırt ve bel ağrılarının geçmesine neden olacak bu spor türü, aynı zamanda vücudun rahatlamasına yol açar. Anne adayının bedenini kolay bir şekilde keşfetmesine neden olacak bu uygulamayı yapmak için uzman kişilerle bağlantıya geçmek önemlidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken mühim konu ise hamilelik dönemine uygun olan pilates hareketlerinin yapılmasıdır.

Hamilelikte Yüzme

Hamileliğin ilk üç ay ve altı aylık döneminde pilates ve yürüyüş yapılabilir. Bunun yanı sıra yüzme için en uygun zamanlardan biri olacaktır. Su içinde yapılan her türlü egzersiz bu dönemde anne adaylarına tavsiye edilir. Karada yapılan egzersiz türlerine göre anne adayının vücut ısısı bu sayede çok daha eşit olarak dağılmaktadır. Ancak havuz gibi yerlerde kayma ve düşme gibi risklere karşı tetikte olmakta fayda vardır.

Hamile Yogası

Yogada yer alan bazı pozisyonlar hamilelik döneminde kesinlikle yapılmamalıdır. Bu nedenden dolayı yalnızca hamileler için yoga dersleri veren uzmanlardan yardım alınması gerekir. Yoga sayesinde bedeninizle bağlantı kurabilir, kendinizi bu zaman aralığı içinde çok daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

Yürüyüş

Hamilelik döneminde en kolay şekilde yapabileceğiniz sporlardan biri yürüyüş olacaktır. Kendinizi zorlamaya gerek kalmadan az zamanınızı alacak bir yürüyüş planı oluşturmayı düşünebilirsiniz. Ruh halinizi değiştirecek bu spor planı aynı zamanda gün içinde yaşanan stresin önüne geçmeye yardımcı olacağından oldukça önemlidir. Bu nedenle haftanın en az beş günü yürüyüş yapmaya özen göstermelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.