Gör&Sin Blog

Hamilelikte Duygu Değişimleri

Gebelik dönemi oldukça kutsal bir dönem olmakla beraber, bir kadının duygularının açıkça en çok değiştiği dönem olarak yorumlanabilir. Hamilelikte duygu değişimi , bilimsel olarak da sürekli incelenen durumlar arasında yer almaktadır. Halk arasında hamile psikolojisi olarak da bilinen bu durumun en büyük sebebi elbette ki gebelik ile beraber vücutta yaşanan değişimler olarak yorumlanabilir. Hamilelikte duygu değişimleri her kadında farklı şekilde yaşanabilmektedir. Gebelik döneminde birçok kadın bu ani ruh hali değişikliklerin etkilenebilir, bazı kadınlarda bu durum aşırı sinir yaratırken bazıları da aşırı duygusal olabilir.

Nasıl Değişimler Gözlemlenebilir?

Gebelik döneminde kadınlarda görülen duygusal değişikliklerin başında korkuya kapılma hissi ilk sırada yer almaktadır. Gebe kadının doğum korkusu, bebeğin başına herhangi kötü bir durum gelme ihtimali korkusu ve toplumsal cehaletten kaynaklanan batıl inançlar, gebede büyük bir korku yaratabilir. Bununla beraber, aşırı stres ve bu korkular gebe sinir haline yol açabilir. Aynı zamanda gebelik boyunca karnın ağırlaşması buna bağlı olarak gebenin bebeğini taşımakta artık zorlanır hale gelmesi de duygusallığa ve sinire yol açan durumlar arasında yer almaktadır. Gebelik döneminde duygu değişimleri oldukça doğal olmakla beraber, vücut fiziksel değişiklikler gösterdiği için gebenin kendisini beğenmemesi durumu da söz konusu olabilecekler arasında yer almaktadır.

Bu Durumu Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelikte duygu değişimleri, her kadında görülebileceği gibi, bu noktada kendinizi daha az yıpratmak için mutlaka nefes hareketleri yapmanız gerekmektedir. Nefes hareketleri size kendinizi daha iyi hissetmeniz ve daha sakin hareket etmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Bu noktada spor ve egzersiz yapmanız da duygu durumunuzu pozitif bir yöne çekebilmek için size yardımcı olacaktır. Bu durumu yaşayan tek kadın olduğunuzu düşünmemeniz ve yine hamileler için düzenlenen seminerlere giderek burada eğitim almanız, duygu durumunuzda yaşanan bu değişiklikleri önlemek için size destek olacaktır. Aynı zamanda bilhassa eşinizin arkadaş ve ailenizin size gebelik dönemindeki desteği ve beraber çeşitli etkinlikler yapıyor olmanız da gebenin kendini olumlu hissetmesine ve mutlu bir gebelik geçirmesine yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.