Gör&Sin Blog

Hamilelikte Düşük Neden Olur?

Hamilelikte Düşük Neden Olur? bir çok kişinin bu üzücü durumu araştırması ve doktorunun talimatına uyması gerekiyor, bu konuda uzman görüşüne ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Hamileliğin 24. Haftasına kadar olan bebek kayıpları düşük, daha sonrası ise erken doğum olarak adlandırılır. Yapılan araştırmalara göre her altı kadından biri düşük yapıyor ancak bu sayının daha fazla olduğu düşünülüyor. Pek çok hamile adayı yaşadığı düşük kanamasını, adet kanaması olarak yorumluyor ve farkına varmıyor.
Embriyo ya da fetüsün rahim dışına atılması olarak bilinen düşük kromozom yapısında meydana gelen anormalliklerden ya da genetik faktörlerden dolayı olabilir.

Düşük Belirtileri Nelerdir?

Düşük belirtileri arasında en yaygın olarak bilinen durum, kanamalardır. Kahverengi ya da parlak kırmızı kanamalar, şiddetli karın ağrıları yaşandığında mutlaka doktora gidilmelidir. Düşük önleyici iğne , ilaç ya da serumlarla bebeğin anne karnına tutunması sağlanabilmektedir.
Kanamalar dışında, vajinadan gelen ani su fışkırmaları, belirli aralıklarla karın ya da bele giren sancılar da düşük belirtileri arasında bulunur. Hamile kadınların bu gibi durumlarda doktora gitmesi en önemli adım olacaktır. Aksi takdirde anne karnında ölen fetüs ya da embriyo gebelik zehirlenmesine yol açabilir ve annenin hayatı tehlikeye girer.

Düşük Nedenleri Nelerdir?

Düşük nedenleri her kadında farklı olabilir ve düşüğe neden olan sebepler mutlaka araştırılmalıdır. Düşük nedenleri:
• Boş gebelik: Anne karnında, bebeğin yaşayacağı kese oluşur ancak bebek görülmez. Ultrason muayenelerinde belli olur, vücut keseyi dışarı atabilir veya doktor tedavisi gerekir.
• Embriyonun ölmesi: Gebelik ve bebek oluşur ancak genetik faktörler nedeniyle bebek yaşamaya devam etmez.
• Dış gebelik: Hamilelik kesesi, rahim içinde başka bir yere tutunur ve gebelik sonlandırılır.
• Mol gebelik: Plasentada kist olduğu takdirde gebelik sonlandırılır. Üzüm gebeliği olarak da adlandırılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Esma Gül narlı dedi ki:

    Çok kötü bir durum, bir çocuk düşürdüm farkında dahi değildim. Ama çok şükür bugün tam ikinci bebeğime 4 aylık hamileyim. Her işte bir hayır vardır.