Gör&Sin Blog

Hamilelikte Dondurma Yemek Faydalı Mı?

Dondurma; herkesin çok sevdiği bir tatlıdır. Buna ek olarak, gebelik dönemini yaz aylarında geçiren kadınların canının dondurma çekmesi çok normaldir. Bu konuda yapılan araştırmalar doğrultusunda hamile kadınların dondurma tüketmesinin oldukça faydalı olacağı belirtilmiştir. Bunun sebebi, dondurmanın anne adaylarına enerji verecek olmasıdır.

Dondurma; herkesin bildiği gibi protein, kalsiyum ve enerji kaynağıdır. Gebelik döneminde annede meydana gelen kemik kayıplarının telafi edilmesi adına dondurma tüketilmelidir. Buna ek olarak, bebeğin kemik gelişiminin desteklenmesi bakımından dondurmanın önemli bir işlevi bulunmaktadır. Anne adaylarında meydana gelen tansiyon ve kas kramplarının önlenmesinde dondurma tüketmek faydalı olmaktadır. Kalsiyum denilince akla süt ve süt ürünleri gelmektedir. Günlük beslenme programlarında süt, yoğurt gibi kalsiyum içerikli yiyeceklere sıklıkla yer veren kadınların sınırlı sayıda olmak üzere dondurma tüketimine özen göstermesi; faydalı bir aktivite olarak dikkat çekmektedir.

Anne Adaylarının Dondurma Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Dondurma; enerji kapasitesi yüksek olan bir besindir. Bu bağlamda, gebelikten dolayı enerji ihtiyacı artan anne adaylarının dondurma tüketerek bu enerji ihtiyacını karşılaması mümkün olmaktadır. Dondurma; içerdiği süt bakımından oldukça kaliteli bir protein kaynağı olarak dikkat çekmektedir. Proteinin bebeğin gelişimi konusunda çok önemli olduğunu vurgulamak gerekir. Protein ve kalsiyum bakımından zengin olan dondurmanın tüketilmesi sayesinde anne adaylarının rahat bir hamilelik dönemi geçirmesi mümkün olmaktadır.

Gebelik dönemindeki kadınların dondurma tüketirken dikkat etmesi gereken kriterler bulunmaktadır. Dondurma tüketiminin aşırıya kaçmaması gerekir. Haftada 1-2 kez ve ortalama 2-3 top olmak üzere dondurma tüketilmelidir. Buna ek olarak, dondurmanın hijyenik özelliklerine ve saklama koşullarına dikkat edilmelidir. Bunun dışında, dondurmanın gün içerisindeki tüketilme zamanı büyük önem taşımaktadır. Anne adaylarının kan şekeri dengesizliklerini düzenlemek adına gündüz saatlerinde ve yemeklerden en az iki saat önce dondurma yemesi doğru olacaktır. Buna ek olarak, dondurma yemeden önce beş dakika bekletilmesinin doğru olacağını vurgulamak gerekir. Bunun sebebi, gebelikte çok soğuk yiyecekler tüketmenin zararlı olma riskidir. Boğaz ve solunum yolu enfeksiyonlarının görülmesinde dondurma yemenin olumsuz etkileri olabilir. Sonuç olarak, anne adaylarının bu dönemde dondurma tüketmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.