Gör&Sin Blog

Hamilelikte Diyet ve Beslenme : Ne Yenir,Ne Yenmez?

17.05.2019
393
Hamilelik sırasında ne yenildiği ve içildiği bebeğinde ana besin kaynağıdır. bu nedenle büyüme ve gelişme içerisinde olan bebekler için sağlıklı yiyecek ve içeceklerin seçilmesi son derece önemlidir.

Gebelikte Beslenme

Hamile bir kadının kalsiyum, folik asit, demir ve protein ihtiyacı vardır. Bu dört besinin neden önemli olduğunu sizlere alt kısımda açıklıyoruz.
Folik asit bebeğinizin omurilik nöral tüp defekti olarak bilinen doğum kusurlarının örtmesi ile bilinir buna önem olarak B vitamini olduğunu unutmayınız.
Folik asit ile diyet yapmak zor olabilir bundan dolayı gebe kalmadan önce en az 1 ay önce 400 mikro gram folik asit içeren günlük vitamin takviyesi veya hamilelik sırasın da 600 mikro gram günlük ihtiyacınızı giderecektir.
Folik asit içeren gıda kaynakları ise : yeşil yapraklı sebzeler, zenginleştirilmiş tahıllar,makarna, ekmek, fasulye, turunçgiller.
Kalsiyum : kemik ve dişlerin oluşumunda bebeğe destek olmaktadır. eğer yeteri kadar karşılanmadığını düşünürseniz doktorunuz sizlere ek olarak bir takım istekleri olacaktır. Süt ürünlerde bebeğin kemik ve dişlerinin geliştirmek için takviye edilebilmektedir.
Genel olarak : 19 yaş ve üstü gebe olanların günde 1,000 miligram kalsiyuma ihtiyacı vardır.
14 – 18 yaş arasında gebe olanların ise 1,300 miligrama ihtiyacı vardır.
Besin kaynaklarımız ise : Süt, yoğurt, peynir,  kalsiyum takviyeli meyve suları, kemikli somon, lahana.
Demir : Hamile bayanların 27 miligram demir tüketmesi gerekiyor, çok az demir tüketmek ise anemi, yorgunluk ve enfeksiyon ile karşılaşmanıza sebep olabilir. Demir tüketiminde C vitamini ile tüketilmesi uzmanlar öneriyor. Örnek :  kahvaltıda mısır gevreği, portakal suyu veya limonata ( elde sıkılmış )
Gıda kaynakları : kümes hayvanları,  balık, bezelye, kuru fasulye,  demir takviyeli tahıl.
Protein : Hamilelik sırasında bir çok kadının protein ihtiyacını karşılayamadığı diyet sırasında hangi gıdaları kullanacağı bilinmektedir. Protein özellikle bebeğinizin beyin, kalp  gibi önemli organlara oluştururken yardımcı olmaktadır.
Gıda kaynakları : Kümes hayvanları ( köy tavuğu ) et ( gezen inek, koyun ) balık, kuru fasulye, bezelye, köy yumurtası, fındık ( organik )

Hamilelik Sırasında Yemek Yemek

Hamilelik sırasında beslenmek son derece önemlidir, alt kısımda bahsedeceğim beş gıda grubu önemli olduğunu belirtmek isteriz. : Meyveler, sebze, yağsız protein, süt ürünleri, tam tahıllar.
Hamilelikte Meyve ve Sebze Tüketimi : Hamile kadınların ikinci ve üçüncü (trimester) dönemlerin’de meyve ve sebze üzerinde odaklanmak gerekiyor. günlük olarak bir iki avuç olacak şekilde porsiyonlar en az düzeyde alınması gerekiyor. Renkli olan yiyecekler kaloride düşüktür ve lif, vitamin ile doludur.
Hamilelikte Protein Tüketimi :  Bebeklerimizin hamilelik süresinde büyümesine destek olacak şekilde günlük olarak tüketilmesi gerekiyor. Et, köy tavuğu, balık, köy yumurtası, fasulye, peynir, süt (organik ) fındık.
Hamilelikte Kepekli Tahıl Tüketimi : Özellikle diyette önemli bir etken olduğunu biliyorsunuz, enerji için son derece önemlidir. lif, demir ve B vitamini sağlar. genel olarak yulaf ezmesi, tam buğdaylı makarna,  ekmek, kahve rengi pirinç tüketilmesi gerekiyor.
Hamilelikte Süt Tüketimi : Süt tüketimi özellikle D vitamini için önemlidir. Bu amaç ile 3,4 porsiyon süt ürünü yemeniz önemlidir.
Bazı vitaminlerin alınması zor olsa da doktorunuza baş vuruda bulunarak vitamin takviyesi almanız gerekebilir.
Örneğin prenetal takviyesi.

Hamilelikte Sınırlandıracağınız Yiyecekler

Kafein : Kafein alımı erken doğumu tetikler bir çok erken doğuma etki eden  kafein tüketimi sizleri zor durumda bırakabilir. 
Balık : Yağsız bir balık tüketiminde endişe edilecek bir durum yoktur fakat ,  omega 3 takviyesi kalbe iyi geldiğini bildiğiniz için daha fazla almak isteyeceksiniz burada dikkat edilecek konu ise  8- 12 ons arasında pişmiş balıklardan tüketmek için güvenilirdir. yüksek civa seviyesine sahip olan albacore veya “beyaz” ton balığı ile haftada 6 onsdan fazla olmamalıdır. bebeğin gelişmekte olan beynine zararlı olabilecek bir metaldir. Konserve hafif ton balığı, albacore “beyaz” ton balıklarından daha az cıva içerir ve hamilelik sırasında daha güvenlidir.  

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Yiyecek ve İçecekler

Alkol : Alkol hamilelikte kullanımı bebeğinizin gelişimine algı problemine sebep olur.Fiziksel olarak  sorunların oluşacağını asla unutmayınız. Düzenli bşir çiftin hamilelikten önce alkol kullanımını durdurması sağlıklı bir gebelik içinde önemlidir. Söz konusu olan bebeklerin gelişimi olduğunu düşünürsek kullanıldığınız her gıda ve içeçecekler bebek tarafından tüketilir bu durumun’da içeceğiz alkol bebeğinize geçecektir. En bilindik özellik ise bebeğinizin alkolden dolayı bu madeden aldığı zararı yaşamı boyunca taşıması olacaktır.
Balıklar : Kılıç bağlığı, Kral uskumru gibi deniz ürünlerinden uzak durmanızı uzmanlar öneriyor cıva seviyesinde yüksek olan besinler doğmamış bebeğinizin beyin, sindirim sistemine zarar verecektir.
Uzmanlar ölü doğum, erken doğum gibi durumlara sebep olacağını söylemektedir.
Pastörize edilmemiş çiğ süt, mavi damarlı peynir gibi gıdalar. Sosisli sandviçler. ısıtılmamış etler.
Jambon salatası, tavuk salatası , ton balığı salatası, soğutulmuş ve dondurulmuş etler bu besinlerden uzak durunuz.
Hamilelikte Çiğ Et : Çiğ et yemenin tehlikesi bebeğinizin bundan sonraki süreçte yaşamı boyunca sıkıntı çekmesine sebep olabilmektedir. Körlük, zihinsel engel buna örnek gösterilmektedir.
Hangi besinlerden uzak durulması gerek ; az pişmiş etler, suşi, çiğ balık, midye, istiridye, az pişmiş kabuklu denis besinleri.
Bazı besinlerin ise gıda zehirlenmesine neden olduğunu unutmayın.
Bunlardan bazıları ; az pişmiş haşlanmış yumurta,  çiğ kurabiye hamuru,  ev yapımı dondurma,  sosu az pişmiş yumurta,  yonca gibi az pişmiş lahana, pastörize edilmemiş meyve suyu.

Hamilelikte Diyetlerde oluşan Rahatsızlıklar

Sabah rahatsızlığı : sabah rahatsızlığı genel olarak kan şekerlerinin den dolayı oluşabilir. Bu yaygın şikayet gebeliğin ilk üç ayında görülmektedir, bulantı ve kusma dalgaları gelebilmektedir. Kokusu olmayan küçük miktarda yemek yemelisiniz.
Yemek İsteği : Bu durum aslında hamile olan kişinin özlemini etkilemektedir bu durumun önüne geçmek için sıvı besinler  , protein alınabilir. bunları yaparsanız bu durumu aza indireceksiniz.
İki Katı Yemek : İnsanlar hamile olduğunda genel olarak toplumlarda daha fazla yemek yemesi gerektiği düşünülmektedir ama bu durum yanlış bir söylentiden ibarettir.
Hamilelik Sırasında kilo Alımı :  Kilo alımı genel olarak nedeni tam anlamı ile bilinmesi zordur. Bebekten mi yoksa sıvıdan mı veya farklı sebeplerden olduğunu anlamak bu ay boyunca aslında zordur. Bu durumda stres yapmayın sürekli olarak kontrollerinize gidiniz. Bu durum bebeğinizin büyümesi ile ilgili olmaktadır %80 bebeğinizi büyütmeye odaklanın.
Aşırı  kilolu kadınlar için ise kalori ihtiyacının daha az olduğunu not ediniz.
18.5’in altında bir Beden Kitle İndeksi (VKİ) olan kilolu kadınlar 28-40 lbs almalıdır. (12.7 ila 18 kilogram).
VKİ 18,5 ila 24,9 olan normal kilolu kadınlar 25 ila 35 lbs almalıdır. (11.3 ila 15.8 kg).
BMI 25.0 ila 29.9 olan kilolu kadınlar 15 ila 25 lbs kazanmalıdır. (6.8 ila 11.3 kg).
VKİ 30.0 ve üzeri olan obez kadınlar 11 ila 20 lbs almalıdır. (5 ila 9 kg).
ikizler
Bir kadın ikizleri olduğunda, gebelik kilo alımı için IOM kuralları şunlardır:
Yetersizlik: 50 ila 62 lbs. (22.6 kg ila 28.1 kg).
Normal ağırlık: 37 ila 54 lbs. (16.7 ila 24.5 kg).
Aşırı kilolu: 31 ila 50 lbs. (14 ila 22.6 kg).
Obez: 25 ila 42 lbs. (11.3 ila 19 kg).
Makalemiz bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye sunmak değildir.
Etiketler: hamilelik diyetleri,hamilelik yiyecek içecekleri,hamilelikte neler yenmeli,hamilelikte hangi gıdalar tüketilmeli,hamilelikte hangi besinlerden uzak durulmalı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.