Gör&Sin Blog

Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için hamilelik döneminde bazı durumlara dikkat edilmesi gerekir. Özellikle çok daha sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşamak için bu durumların dikkate alınmasında fayda vardır. İşte daha iyi bir hamilelik dönemi geçirmek için mutlaka uyulması gereken o durumlar:

Egzersizleri İhmal Etmeyin

Gebelik süresince egzersizlere önem vermek gerekir. Gereğinde ve düzenli olarak yapılan egzersizler hamilelik döneminde büyük faydalar sağlayacaktır. Ancak aşırıya kaçmadan her gün en az fazla yarım saatlik egzersiz planı çok daha faydalıdır. Koşu yapmak, bisiklet sürmek, ağırlık kaldırmak gibi ani ve ağır sporlardan bu dönemde kesinlikle kaçınmak gerekir.

Uzun Yolculuklara Dikkat Edin

Hamilelerin ilk dört haftaya kadar otomobil kullanmalarında herhangi bir sakınca bulunmaz. 26.haftaya kadar uçak seyahatinde de herhangi bir sakınca yoktur. Ancak 26.haftadan sonra uçağa binmek için doktor raporu gerekir. Uçak yolculuğu üç saatten daha az olacaksa anne adaylarının bol sıvı tüketmesi, egzersiz yapması faydalı olacaktır. Eğer uzun süreli bir yolculuk yapılacaksa mutlaka varis çorabı giyilmesi lazımdır.

Hamilelikte Uyku Pozisyonu

Hamilelikte dikkat edilecekler arasında uyku pozisyonu da vardır. Özellikle gebeliğin son zamanlarında sırt üstü yatılması anne adaylarına tavsiye edilmez. Gebelik döneminde en doğru uyku pozisyonunun yan yatmak olduğu bilinir. Yatarken dizlerin arasına yastık koymak anneler için çok daha konforlu bir uykunun başlamasına neden olabilir. Uyku sırasında pozisyon değiştirmenin korkulacak düzeyde bir önemi yoktur.

İlaç Kullanımı

Gebelikte alınan ilaçlar hem anneyi hem de bebeği etkiler. Bu nedenle hamilelik döneminden önce alınan ilaçlara devam etmeden önce doktora danışmakta fayda vardır. Bazı ilaçlar yan etkilere sahip olduğundan dolayı hamilelik sırasında kesinlikle uygun değildir. En doğru ilaç kullanım şeklini doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Az ve Sık Beslenme

Hamilelik döneminde ana öğünlerde ağır porsiyonlarla yemek yerine, ara öğünler oluşturarak az ve sık yeme planını gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede yemek sonrası yorgunluk gibi dezavantajlarda karşınıza çıkmamış olacaktır. Aynı zamanda bu durum kilo kontrolünün yapılmasına neden olurken, alınacak fazla kilolarında önüne geçeceğiniz bir yöntemdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.