Gör&Sin Blog

Hamilelikte Burun Akıntısı ve Tıkanıklığı

Hamilelik nezlesi; anne adaylarının gebelik döneminde en çok rastladığı durumlardan birisi olarak bilinmektedir. Bilhassa, burun akıntısı ve tıkanıklığının anne adaylarında sıklıkla görülmesi normaldir. Bu konuda yapılan araştırmalar doğrultusunda anne adaylarında grip veya benzeri bir hastalık olmadan burun iç mukozasında ödem ve tıkanıklığın meydana gelmesine çok fazla rastlanmaktadır. Bu duruma tıp dilinde gebelik nezlesi adı verilmektedir.

Gebelik nezlesinin gebelik döneminin başından itibaren başlaması mümkündür. Buna ek olarak, gebelik nezlesinin gebeliğin ilerleyen dönemlerinde daha da artış göstermesine rastlanmaktadır. Burun mukozasındaki tıkanıklık; doğumdan sonra hafiflemektedir. Doğumdan iki hafta sonrasında bitmesi ise normal karşılanmalıdır.

Hamilelik Nezlesinin Oluşma Sebepleri

Hamilelik nezlesi; anne adaylarının yaşamış olduğu hormon değişimlerinden meydana gelmektedir. Anne adaylarının hamile kalmalarıyla beraber vücutlarında yüksek miktarda östrojen ve progesteron hormonu birikmektedir. Bu hormonların burun içerisinde bulunan mukozanın şişliğini arttırması söz konusu olmaktadır. Buna ek olarak, aynı sebepten dolayı, mukus yani burun salgıları artmaktadır. Hamilelik döneminde anne adaylarının vücutlarındaki kan miktarı artmaktadır. Vücutta dolaşan kan miktarının artması; burundaki ince kan damarlarının şişmesine ve dokuda tıkanıklığa sebep olmaktadır. Sonuç olarak, tüm bu sebeplerden dolayı, anne adayının burnunda hamilelik nezlesi adı verilen tıkanıklık hissi ve sulu bir akıntı meydana gelmektedir.

Hamilelik nezlesinin belirtileri arasında renksiz ve sulu bir burun akıntısıyla beraber burunda tıkanıklık şikayeti bulunmaktadır. Burun tıkanıklığından kaynaklı olarak geceleri uyuyamama, baş ağrısı ve nefes almada güçlük gibi şikayetlerin meydana gelmesi mümkün olmaktadır. Ancak, bu belirtilere ek olarak, öksürme, hapşırma, boğaz ağrısı, ateş gibi belirtiler varsa bu durum gebelik nezlesinin değil başka bir hastalığın varlığını göstermektedir. Buna ek olarak, gebelik nezlesinin sinüzit ile de karıştırılmaması gerekir. Çünkü sinüzitte renksiz ve sulu bir burun akıntısının yerine yeşil renkli ve kötü kokulu bir burun akıntısı meydana gelecektir.

Gebelik nezlesinden kurtulmak isteyenlerin bol miktarda sıvı tüketmesi tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak, sıcak bir duş almak veya buhar banyosu yapmak kişiye iyi gelecektir. Eczanelerde satılan burun spreylerinin de faydalı olabileceğini eklemek gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.