Gör&Sin Blog

Hamilelikte Bitkinlikten Kurtulma Yolları

Bitkinlik durumu hamilelik sırasında en fazla şikayet edilen konular arasında bulunuyor. Yorgunluğun temelinde ise bazı alışkanlıkların yattığı bilinir. Bu durumlara dikkat edilerek hamilelik sırasında sıklıkla duyulan şikayetlerden birinin önüne geçmek basit olacaktır.

Günlük Olarak Doğru Bir Program Yapmaya Özen Gösterin

Güne eklenen gereksiz programlar yorgunluğun artmasına zemin hazırlayabilir. Çeşitli sosyal toplantılar, ev temizliği vs. gibi konular hamilelikte yorgunluğun sıklıkla görülmesine neden olacaktır. Gün içinde kendinizi yorgun hissetmemeniz için yapılacak işleri sınırlandırmayı uygun görebilirsiniz. Özellikle hafta içinde en az iki gün boyunca dinlenmeniz hamilelikte yorgunluğu bitirmek için yeterli olacaktır.

Doğru Beslenme Tarzı

Hamilelik döneminde düzenli kalori alımına özen göstermek gerekir. Günlük alınması gereken kalori içinde mutlaka sağlıklı gıdaların bulunması lazımdır. Abur cubur tarzından gıdalarla kalori miktarını doldurmak doğru bir seçim değildir. Bu nedenle gün içinde daha çok meyve, sebze ve et ağırlıklı bir beslenme planına gidilmesi gerekir. Kafein kullanımının mutlaka sınırlandırılması gereken bu dönemde günlük sıvı tüketimine de özen göstermeniz lazımdır. Bu sayede kendinizi gün içinde çok daha dinç hissedebilirsiniz.

Egzersiz Yapın

Düzenli olarak yapılan egzersizlerin çok daha dinç ve enerjik hissetmek için yeterli olduğu biliniyor. Bu nedenle günlük olarak en az yarım saat boyunca spor yapmanız bitkinliği bitirmek için ideal olacaktır. Bu sayede gün içinde kendinizi çok daha enerjik hissedebilir ve uzun zamandan beri devam eden bitkinliğin önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda düzenli egzersiz planı sayesinde çok daha kolay bir doğumun gerçekleştirileceğini de belirtmek gerekiyor.

Gün İçinde Mutlaka Şekerleme Yapın

Her gün yoğun bir plana sahipseniz kendinizi yorgun hissetmeniz doğaldır. Kendinizi daha iyi hissedebilmek için gün içinde ufak şekerlemeler yapmayı uygun görebilirsiniz. Ayrıca yatağa gitme vaktini biraz daha erken saatlere çekmeniz yorgunluğu bitirmek için tercih edebileceğiniz yollar arasında bulunur. Hamilelikte yorgunluk sorununun üstesinden bu şekilde kısa süre içinde gelmek mümkün olurken aynı zamanda bu yöntem sayesinde eskiye nazaran gün içinde kendinize çok daha fazla vakit ayırmış olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.