Gör&Sin Blog

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde dengeli ve düzenli beslenmesi, büyük önem taşımaktadır. Bu sayede, hem kendilerinin hem de bebeklerinin sağlıklarını koruma şansı elde ederler. Hamilelik döneminde alınan kilolar, birçok kadın için sıkıntılı bir durum yaratmaktadır. Alınan kilolardan dolayı uygun hamile elbisesi veya hamile pantalonu bulmakta sıkıntı yaşayanların beslenme şartlarına dikkat ederek aldıkları kiloları azaltmaları mümkün olabilir.

Hamieler için abur cubur yemek zararlı mı? yazımızıo kumanızı tavsiye ederiz.

Hamilelik Dönemi Beslenme Tavsiyeleri

Anne adaylarının protein içeren besinler tüketmesi bir zorunluluktur. Bunun sebebi, bebeğin en çok proteinli gıdalara ihtiyaç duymasıdır. Protein değeri yüksek olan tavuk, kırmızı et, balık, süt, yoğurt, peynir, ceviz, fındık, badem ve kuru baklagiller; anne adayının günlük beslenme listesinde mutlaka olmalıdır. Bunun yanı sıra, folik asit içeren gıdalarla takviyeler yapılmalıdır. Folik asit barındıran mercimek, buğday, kuru fasulye, ıspanak gibi gıdaların sıklıkla tüketilmesi şarttır. Beslenme listesi oluştururken bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi ön planda tutulmalıdır. Örneğin, bebeğin zihinsel fonksiyonlarının gelişmesi adına süt, balık ve peynir gibi gıdalar tüketilmelidir. Bu gıdaların tüketilmesi sayesinde gerekli B12 vitamini vücuda girmiş olacaktır. Anne adaylarının hamilelik döneminde ihtiyaç duyduğu bir diğer gıda grubu ise A vitamini barındıran gıdalardır. Yumurta, kayısı, ıspanak, havuç gibi bol miktarda A vitamini barındıran yiyeceklerin tüketilmesi sayesinde anne ve bebeğin demir metabolizmasına katkıda bulunulur. Ayrıca, bebeğin bağışıklık sistemi güçlenir. Anne adayları, doğru beslendiği takdirde gereğinden fazla kilo almazlar. Bu sayede, kendilerine uygun hamile tişörtü veya hamile gömleği bulabilirler.

Anne Adayları İçin İdeal Beslenme Önerileri

Anne adaylarının bu dönemde asla kansızlık çekmemesi gerekir. Bu yüzden, kan yapımında önemli bir işlevi bulunan tahin, pekmez, kuru kayısı, kuru üzüm, ıspanak ve baklagil çeşitlerinin bol bol tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra, bebeğin kemik gelişimi adına süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi şarttır. Bu sayede, yeterli kalsiyum desteği alınabilir. Bebeğinde büyüme eksikliği görülmesinden endişe eden anne adaylarının bol bol peynir, bulgur, ceviz, badem tüketmesi gerekir. Az ve öz beslenen anne adayları, istedikleri hamile elbisesi veya hamile pantalonu içerisine girebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.