Gör&Sin Blog

Hamilelikte Bel Ağrısı

13.06.2019
371

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur? Hamilelikte Bel Ağrısı Sebepleri Nelerdir? detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam ediniz.

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur?

Hamileliğin dokuz ayı boyunca bel ağrısı şikayetleri olabilir, bu şikayetler çoğu zaman bebeğin büyümesinden kaynaklı olsa da altında yatan farklı sebepler olabilir.
Hamilelikte bel ağrısı dikkat edilmesi gereken aksi takdirde büyük problemler yaratacak bir sağlık sorunudur.

Hamilelikte Bel Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Hamilelik dönemlerinde yaşanan bel ağrısı çoğu zaman doğumdan sonra geçer ancak geçmediği takdirde doktora gidilmelidir. Hamilelikte bel ağrısı sebepleri kişiye göre değişmektedir, aşağıda yer alan durumlardan biri sizde varsa yaşam şeklinizi değiştirmelisiniz:

  • Fazla Kilo Alımı: Hamilelikte kilo alımı oldukça normaldir ancak belirli sınırlarda kalınması gerekir. Hamileliklerde ortalama olarak 18 kilograma kadar kilo alımı normaldir ancak kilolu kadınların biraz daha dikkat etmesi gerekir. Artan kilo sebebiyle omurgaya binen yük fazlalaşır ve bel ağrısı olarak döner. Bebeğin ve rahmin büyümesi ile birlikte anne adayları rahatsız bir hamilelik geçirebilir.
  • Kas Ayrılması: Hamilelik döneminde genişleyen rahim göğüs kafesini ve pubik kemiğini ayırabilir ve gebelikte bel ağrısı yaşanır.
  • Duruş Pozisyonu: Hamilelik döneminin yarısından sonra annelerde öne doğru bir eğilim gözlemlenir ve bu duruş pozisyonu değişikliği bel ağrısına sebep olur. Bu durumu yaşamamak için mümkün olduğu kadar dik durmaya çalışın.
  • Hormonal Değişimler: Doğumun kolay geçmesi ve rahmin yumuşaması için salgılanan relaksin hormonu, omurgaların gevşemesine neden olacağından bel ağrılarını tetikleyebilir ve anneyi rahatsız eder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.