Gör&Sin Blog

Hamilelikte Bebeğin Zekâ Gelişimi

08.08.2019
241

Hamilelik döneminin sıkça sorulan sorularından biri “Ne yapsam da çocuğum zeki olsa”dır. Anne- babaların bu haklı istekleri karşısında bilimin yol göstericiliğiyle doğacak olan bebeklerin daha zeki olmaları mümkün müdür?

Bilim, zaman ilerledikçe zekaya dair bilinmeyen yönleri aydınlatmaya başladı. Bu süreç içerisinde en önemli kalıpları yıkmakla kalmadı aynı zamanda kesin olarak ulaştığı verileri de yapılan araştırmalar ile onayladı. Zekanın gelişmesi için gerekli olan aktivitelin yanı sıra yapılması gereken en ince detayları araştıran bilim insanları; bir bebeğin nasıl bir adım önde başlayabileceğini gösterdi. Bu yazımızda yeni doğacak olan bebeğin zeka seviyesini nasıl arttırılabileceğini ve ne yapılması gerektiğine dair bilgileri aktaracağız.

Beslenmenin Zekaya Etkisi Var Mıdır?

Zekâ gelişiminin en etkin olduğu evre, hamileliğin ilk 3 ayıdır. Bu sürece girerken beslenme biçimine dikkat edilmesi, bebeğin zihinsel ve fiziksel olarak gelişmesinde oldukça etkili olacaktır. Bunun sebebi annenin beslenme biçiminin daha çok bir iletişim yolu olmasından ileri geliyor olmasıdır. Hamileliğin ilk 3 ayı dahil olmak üzere tüm evrelerinde Çinko, Demir, Folik Asit, İyot, Omega 6, Vitamin ve mineralleri kapsayan gıdaları tüketmeye gayret göstermelisiniz. Bebeğinizin ve kendinizin daha sağlıklı bir gelişimini istiyorsanız eğer gece yiyecek tüketmemeli, bol su içmeli ve şekerden olabildiğince uzak durmalısınız. Bu hem daha düzenli bir beslenme programı sağlayacaktır hem de bebeğinizin zihinsel gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Anne adayının stres altındaki hali ile dingin bir ruh haline sahip olması arasında farklar vardır ve anne karnında bu hissedilmektedir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, anne- babanın ilişkilerinin stres düzeyi bebeğin hayata gelirken ki bakış açısını da etkilemektedir. Bu noktada yapılması gereken stresten kaçınılmalı, kavga ve gürültü önlenmelidir.

Bebek annesinin sesini zaman içerisinde tanımaya başladıktan sonra babasının sesini de algılamaya başlamaktadır. Bu evrede, annenin karnını okşaması, bir bireymiş gibi bebeğe yaklaşması oldukça fazla önem taşımaktadır.

Zekâ gelişimi anne karnında başlamaktadır. Daha zeki ve sağlıklı bir birey yetiştirmek istiyorsanız eğer müzik, sanat, soyut kavramların bol bir şekilde kullanıldığı ortam da vakit geçirmeli ve stresten uzak durmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.