Gör&Sin Blog

Hamilelikte Bacak Krampları

14.06.2019
436

Hamilelikte Bacak Krampları, Hamilelikte Bacak Krampları Nasıl Önlenir? Hamilelikte bacak krampları tedavisi detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam ediniz.

Hamilelikte bacak krampları genellikle gece uyku sırasında görülür ve annelerin uykusu en güzel yerde bölünebilir. Bacağa kramp girmesi ile anneler zorlu dakikalar geçirir ve çoğu zaman çığlık sesleri duyulur. Ayak ve baldır arasında özellikle diz aşağısına kramp girmesi annelerin en çok şikayet ettiği sorunların başında geliyor. Krampların sebebi henüz tam olarak bilinmese de bebeğin büyümesi ile kan dolaşımında meydana gelen değişmeler ve fazla kilo alımı nedeniyle ödemlerin kramp şikayetine sebep olduğu tahmin ediliyor. Aynı zamanda kalsiyum ve magnezyum eksikliğinin de krampları arttırdığı biliniyor.

Hamilelikte Bacak Krampları Nasıl Önlenir?

Hamilelikte bacak krampları tedavisi ilaçlar ile yapılsa da tam anlamıyla etki etmeyebilir, hayatınızda yapacağınız küçük değişmeler ile bacak kramplarını en az seviyede yaşayabilirsiniz.

  • Özellikle çalışan annelerin gün boyu aynı pozisyonda oturmaması ya da ayakta kalmaması gerekiyor.
  •  Televizyon izlerken ya da koltukta otururken ayaklarınızı bilekten itibaren sağa ve sola döndürmeye çalışın.
  • Doktorunuz sürekli istirahat vermediyse günlük yürüyüşlerinizi ihmal etmeyin.
  •  Yatmadan önce ılık su ile duşa girin ve yattığınız yerde ayaklarınızı uzatın dıştan içe ve içten dışa hareket yapın.
  • Su içmeyi ihmal etmeyin ve magnezyum içeren besinleri tüketmeye özen gösterin.

    Hamilelikte yaşanan bacak krampları kızarıklık, geçmeyen ağrı ve şişkinlik, hassasiyet, ateşlenme ve yürümekte zorlanma gibi şikayetler ile devam ediyorsa mutlaka doktora gidilmelidir aksi takdirde bacak krampları tüm hamilelerde görülebilen problemler arasındadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.