Gör&Sin Blog

Hamilelikte Ayakkabı Seçimi

16.08.2019
334

Hamilelik döneminde kıyafet seçiminde olduğu kadar ayakkabı seçiminde de özenli davranmak gerekir. Bu dönemde, anne adaylarının uygun ayakkabı tercihi yapmadıkları takdirde denge sorunu yaşamaları muhtemeldir. Anne adaylarının hareketlerinin kısıtlı olduğu ve büyüyen karınlarının etkisinden dolayı yürümekte sıkıntı çektiği bu dönemde ayakkabı tercihinin en rahat olanından yapılması şarttır. Ayakkabı seçimi yapılırken kolayca giyilip çıkartılabilen türde bir ayakkabı olmasına dikkat edilmelidir. Bazı ayakkabıların ise tercih edilmesi sıkıntı yaratabilir. Örneğin, bağcıklı ayakkabılar, hamileliğin ilk üç ayında hiçbir sorun çıkartmazken ilerleyen dönemlerde ise eğilirken anne adaylarının büyük sorunlar yaşamasına sebep olurlar. Bazı anne adayları, hamile elbisesi giyerken elbiseye en çok yakışan ayakkabı olmasına dikkat ederler. Ancak, önemli olan kesinlikle rahatlıktır.

Anne Adaylarının Ayakkabı Tercihleri

Anne adaylarının ayakkabı tercihi yaparken herhangi bir zeminde kaymayan tabanlı ayakkabıları tercih etmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra, ayak bileği kemerli olan ve ayağı saran niteliklere sahip ayakkabıların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Bu tip ayakkabıların anne adaylarının ağrılarını azaltabileceği bilinmektedir. Ayrıca, bazı ayakkabılar, anne adaylarının ayaklarının şişmesine sebep olur. Bu tip sıkı ayakkabılardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Tüm bunların dışında, anne adaylarının kendilerini yarı yolda bırakmayacak, kaliteli tasarıma sahip olan ayakkabıları tercih etmesi, önemli bir gerekliliktir. Bu noktada, önemli olan hamile pantolonu veya hamile taytı üzerine giyilebilecek uygun bir ayakkabı değildir. Anne adaylarının hamilelik döneminde şıklık detayına fazla takılmaması gerekir.

Anne Adaylarının Giyebileceği Ayakkabı Çeşitleri

Anne adaylarının hamilelik döneminde giyebileceği günlük ayakkabı türleri arasında altı kauçuk spor tarza sahip kapalı ayakkabılar bulunmaktadır. Anne adaylarının yürüyüş esnasında veya çarşıya, pazara giderken bu ayakkabıları giymesi tavsiye edilir. Bu tür ayakkabıların hangi kumaştan yapıldığı ise mevsime göre değişebilir. Hamilelik döneminde çalışmaya devam eden anne adaylarının ise topuklu giymek zorunda kaldıkları dönem içerisinde dolgu topuklu ayakkabıları tercih etmesi tavsiye edilmektedir. Yaz ayları için ise anne adaylarının yumuşak babet tarzı ayakkabıları tercih etmesi doğru olacaktır. Açık renkli bir hamile gömleği ve hamile pantolonu kombininin altına babet ayakkabı oldukça hoş duracaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.