Gör&Sin Blog

Hamilelikte Ayakkabı Numarası Büyür Mü?

14.06.2019
499

Hamilelikte Ayakkabı Numarası Büyür Mü? Hamilelikte Ayak Numarasının Büyümemesi İçin Yapılması Gerekenler nelerdir merak edilen sorular için yazımızı okumaya devam ediniz.

Hamilelikte karın, göğüs, göz büyümesinin yanı sıra şişlikler de yaşanıyor. Hamilelikte ayakkabı numarası büyür mü diye merak eden yeni hamileler ya da hamilelik düşünen kadınlar için bu sorunun tek cevabı, evet.
Hamilelikte ayakkabı numarasının büyümesi geçici ya da kalıcı olabilir ve pek çok anne eski ayak numarasına kolay kolay dönemez.
Hamilelikte ödem ve su toplamaları nedeniyle eller, ayaklar, bilek ve kollar, bacaklar şişebilir ve ayak numarası da buna bağlı olarak büyür. Pek çok hamilenin ayak numarası büyür ve çok azı eski numarasına dönebilir.
Hamilelikte geçici ayak büyümesinin diğer bir sebebi de fazla kilo alımıdır, yağ artışı sebebiyle ayak tabanları da kalınlaşır ve ayakkabılar dar gelir.
Hamilelikte kalıcı ayak büyümesinin sorumlusu ise relaksin hormonudur. Doğum öncesinde vücudu gevşetmek için üretilen relaksin hormonu ayak bağlarını da gevşetir ve kaslar yumuşar, kemik açılmaları meydana gelir.

Hamilelikte Ayak Numarasının Büyümemesi İçin Yapılması Gerekenler

  • Kan dolaşımını hızlandırmak için sık sık hareket edin. Oturarak çalışıyorsanız ayağa kalkın, gün içinde sürekli ayaktaysanız oturmaya çalışın.
  • Otururken ya da yatarken bacaklarınızın altına yastık, minder, destekleyici koyun ve ayaklarınızın yukarda durmasını sağlayın.
  • Böbreklerinizin verimli çalışması ve ödem olmaması için sola ya da sağa yatmaya özen gösterin.
  • Hamilelikte ayak numarası büyümesi yaşamamak için bol bol su için ve tuz tüketimini azaltın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.