Gör&Sin Blog

Hamilelikte Asitli İçecekler Zararlı Mı?

19.12.2019
15.850

Gebelik dönemindeki kadınların su ihtiyaçları; normal insanlara kıyasla çok daha fazla olmaktadır. Bunun yanı sıra, aşerme sürecinden dolayı anne adaylarının farklı içeceklere ilgi duyması normaldir. Bir başka deyişle, gebelik döneminde canınız kola içmek isteyebilir. Ancak, böyle bir durum söz konusu olduğunda iradenize sahip çıkmalı ve kolanın zararlı etkilerini düşünerek kola içme konusunda kendinizi frenlemelisiniz.

Gebelik dönemini yaz aylarında geçiren kadınların soğuk ve asitli olmasından dolayı kola içmek istemesi gayet doğaldır. Ancak, kolanın sağlıklı insanlar için dahi zararlı etkileri bulunmaktadır. Bu bağlamda, normal bir insanın dahi kola içmesi tavsiye edilmezken hamile bir kadının kola içmesi kesinlikle doğru değildir.

Gebelikte Kola İçmenin Zararları

Kolanın içerisinde her şeyden önce kafein bulunmaktadır. Kafein; fetüse direkt olarak geçebilen bir maddedir. Bu yüzden, anne adaylarının bu dönemde kafein almaktan kaçınması şarttır. Buna ek olarak, gebelikte kola içmek, anne adayının bebeğinin normalden çok daha kilolu olmasına sebebiyet verebilir. Ancak, tam aksine, kolanın içerisinde bulunan zararlı maddelerden dolayı bebeğin normal gelişim sürecini dahi tamamlayamaması riski bulunmaktadır.

Gebelikte kola içmenin bir diğer zararı ise düşük riskine sebep olmasıdır. Buna ek olarak, yüksek miktardaki kafein, bebeğin ölü doğmasına sebebiyet verebilir. Gebelikte kola içmenin zararları; genel olarak kafein üzerinden şekillenmektedir. Çünkü, gebelik döneminde alınan kafeinin dışarıya atılması; normal döneme kıyasla çok daha zordur. Kolanın yapay kimyasal bir içecek olmasından dolayı koladan uzak durmak şarttır. Kolanın yerine çok daha sağlıklı ve doğal içecekler tüketilmelidir.

Genel olarak konuşma gerekirse, kola içmenin gebelik dönemine ek olarak, günlük hayatta da zararlı olduğunu söylemek mümkündür. Kolanın yapay asitli bir içecek olmasının zararları bulunmaktadır. Kolanın içerisinde bulunan kafein ve sitrik asit vücutta birtakım tahribatlara yol açmaktadır. Kola içen bir insan, kolanın zararlarından yalnızca kendisi etkilenirken hamile bir kadının kolanın zararlı etkilerini bebeğine taşıması mümkün olmaktadır. Sonuç olarak, bebeğin kafein ve sitrik aside maruz kalmaması adına gebelik döneminde kola içilmesinden kesinlikle uzak durulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.