Gör&Sin Blog

Hamilelikte Alerji Belirtileri

Hamilelikte alerji belirtileri, daha önceki dönemlerde yaşanan alerjinin belirtileriyle aynıdır. Ancak hamilelik döneminde alerji olduğunuzda kendinizi çok daha zor zamanların içinde bulabilirsiniz. Aşağıdaki durumlar hamilelik sırasında görülen alerjinin belirtileri arasında bulunuyor:

  • Öksürme
  • Hapşırma
  • Kaşıntılı ve sulu gözler
  • Burun tıkanıklığı
  • Hırıltılı nefes alma
  • Boğaz kaşıntısı
  • Kaşıntılı kulaklar

Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelik döneminde anneler çoğunluklu olarak ilaç almayı tercih etmez. Hamile bir kadının astımı veya alerjisi varsa bu tarz belirtilerin kontrol altına alınması gerekir. Kontrolsüz astım türü bebeğin gelişimi ve anne sağlığı açısından büyük bir tehdittir. Alerjilerde genel sağlık sorunları, yetersiz uyku, sinüs gibi çeşitli problemleri meydana getirebilir. Tedaviyi sağlamak için vakit kaybetmeden alerji ve immünoloji uzmanına ulaşmak faydalı olacaktır. Hamilelik sırasında kullanımında sakınca olmayan alerji ve astım ilaçları bu dönem içinde reçete edilebilir. Bu ilaçlar hamilelik döneminde herhangi bir yan etki ortaya çıkarmayan hafif türden ilaçlardır.

Alerji ve Astım Varsa Emzirme

Emzirme bebeğin bağışıklığının artmasına neden olmanın en iyi yolu olarak bilinir. Bu nedenle sıklıkla emzirme teşvik edilmektedir. Çoğu ilaç türünün anne sütüne aktarımı tam olarak değerlendirilememiştir. Astım veya alerji ilaçlarının bebeğe olumsuz şekilde etki ettiğine dair herhangi bir kanıt yoktur. Bunlardan dolayı emzirme dönemine geçiş yapmadan önce alerji ve immünoloji uzmanının vereceği tavsiyelere uyum sağlamak doğru olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte alerji sorunun önüne geçmek için bazı durumlara dikkat edilmesi mantıklı olacaktır. Hamilelerin eve döndüğünde mutlaka kıyafetlerini değiştirmesi gerekir. Giysilerin polen türündeki alerjenleri topladığı bilinen durumlar arasındadır. Nefes almaya engel olacak bu tarz durumların önüne geçmek için eve gider gitmez hemen kıyafetlerin değiştirilmesi gerekir.

Evi düzenli olarak süpürmek alerji sorunun önüne geçmek için dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunur. Hamileyken temizlik yapmak biraz zorlu gibi gözükse de, sizi alerji gibi sorunlara karşı koruyacağından dolayı bunun bir alışkanlık haline getirilmesi lazımdır. Bu sayede yüksek potansiyele sahip ortamlara hijyen kazandırılarak alerji gibi sorunların basit bir şekilde önüne geçilmiş olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.