Gör&Sin Blog

Hamilelikte Abur Cubur Yemek Zararlı mı?

17.05.2019
3.196

Hamilelik döneminde, anne adayları beslenmelerinde dikkate almak zorunda, alınan her gıdayı bebeği ile paylaştığını bilen anne,abur cubur yemek istediği zaman bir endişeye düşmektedir. Peki hamileler için abur cubur yemek zararlı mı bu yazıda genel olarak bu konuya değineceğiz, anne karnında olan bebekler bu durumdan zarar görüyor mu?

Tüketilen her gıda da bir besin değeri vardır. Proteinler başta olmak üzere yağlar, karbonhidratlardır. Karbonhidrat genel olarak temel enerjiyi karşılamaktadır. Yağlar ise vücut ısısını düzenlenmektedir. Proteinin bilinen özelliği yaşamsal fonksiyonlara destek verir. Tabii ki bu gıdalar bebek gelişimine destek olacaktır.

Daha önce paylaştığımız hamile diyeti konumuzu öneriyoruz.

 

Besin değerleri ile ilgili araştırmalara ulaşabilirsiniz. Bazı gıdalar ise tamamen kalori olarak alıyorsunuz işte bu gıdalar besleyici değildir. Yüksek oranda yağ, şeker içermektedir. Bazı hamilelik dönemlerinde bu gıdalardan uzak durmanız doktorunuz tarafından istenecektir.

Abur cubur içeriği nedir?

Şeker: genel olarak şeker pancarı kullanılmakta. Saf karbonhidrat olarak bilinir. Günlük olarak tüketilmesi gereken şeker miktarını bu besinlerden alabiliriz. Şeker genel olarak tatlandırıcı olarak kullanılır. Ayrıca besinlerini ömründe uzattığı bilinir. Birçok üründe içerik etiketi de hangi şekerin kullanıldığı yazmaktadır. Buna karşın hamile anneler bu duruma bakmaksızın ürün tüketimin de bir risk ile karşılaşırlar. Aldığınız ürünleri kontrol ediniz mısır şurubu, gilokoz şurubu ,ham kamış şeker içeriklerini göreceksiniz Şeker içeren besinler nelerdir? Kek, kurabiye, bisküvi hamur işleri. Bal, pekmez. Gazoz, limonata, meyve suyu , sporcular için içecekler, dondurma, buzlu ürünler, süt, Pişmaniye,helva vb.

Hamilelikte boş kalori gıdalarını tüketmek zararlımıdır?

Bebeğimizin sağlığı ve büyümesi için gereksinim duyulan doğal besinlere yönelmek gerekir. Şekerli gıdaları tüketmek kalıcı bir zarara yol açar bebekler için oldukça tehlikelidir. İştah azaltıcı özelliği olan şeker sağlıklı beslenmenizi engeller, bebeğin bu duruma tepki olarak şekere eğilim göstermesi ile sonuçlanır Şeker ayrıca yüksek kalorili bir gıda olarak yağ oranını arttıracak ve sağlıksız bir kilo almanıza neden olacaktır. iri bir bebek, erken doğum,diyabet gibi farklı hastalıklara sebep olacak, ayrıca uyku apnesi, doğum kusuru, ölü doğum olaylarına neden olur.

Sindirim oranı ; boş kalorili gıdalar gaz, hazımsızlık, bağırsağın düzensiz çalışmasına ve sonuç olarak kabızlığa neden olabilmektedirler.

Gebelik şekeri : abur cuburlar gebeler için oldukça risklidir, çok fazla alınan şeker, bebeğin şeker almasına ve diyabet riskini artıracaktır.   Nişasta gebelikte tehlikeli mi?   Özelikle fırın ürünlerinde gözlenen yüksek ısıda kahve rengi hal alan bu durum kanserojen bir etki içerdiği gözlenmiştir, bebekler için düşük baş çevresi, erken doğum, düşük gibi kötü sonuçlar gözlenmiştir.

Hamilelikte abur cuburdan nasıl uzak kalabiliriz?

Hamilelikte özelikle abur cubur tüketimine istek duyan hamileler, ilk olarak abur cubur tüketimine son vermenin kararını almaları gerekir. Evde, iş yerimizde olmamasına özen gösterin. Bunun için ayrıca en önemlisi doğru beslenme şartlarına uymanız gerektiğini ve doktorunuza başvurmanız tavsiyemizdir. Bunların haricinde bir sınırlama koyarak bu sınırı aşılmamasına dikkat edin. Ev yapımı doğal atıştırmalar ile bu sorunu ortadan kaldıra bilirsiniz. Sizlere en büyük motiveyi bebeğiniz verecektir. Onunla geçireceğiniz zamanı, doğum, okul, bayram gibi bir çok aktiviteyi aklınızdan çıkarmayın. Katkı maddesi az olan ürünler tercih edin sınırlı bir seviyede. Özelikle kuru gıdalar tercih edilir burada dikkat edilecek ürünleri iyi seçmeli erken doğum riskini sokacak olan ürünlere bu alanda yer vermemeliyiz. Kuru gıdalardan mısır, gevrek, Yulaf, süt ürünleri tercih edilebilir.lütfen doktorumuzun önerdiği gıdalara güvenin.   Yediğiniz içtiğiniz şeyleri not alın bunları sürekli olarak en az haftada bir kontrol edin, bu sayede besin değerlerini görebilir, ayrıca abur cubura karşı koymanıza destek olabilir.

Evde hazırlamış olduğunuz yemek ve gıdaları tüketin, doğal olan gıdaların çok fazla zararı olmasa da şeker oranına göre bir çok kısıtlama doktorunuz tarafından getirilir Mutlaka dikkatli beslenin ve aç kalmamaya özen gösterin, aç kalmanız sizleri abur cubura yönlendirecektir. Ara öğünler ayrıca abur cubur tüketimini azalttığı tespit edilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.