Gör&Sin Blog

Hamilelik Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağa almak her annenin istediği konulardan biri olmaktadır. Özellikle bu amacı yerine getirebilmek için belirli durumlara daha özenli bir şekilde yaklaşmanız gerekir. İşte anne adaylarının dikkat etmesi gereken ve daha sağlıklı bir gebeliğin devam etmesi açısından gerekli olan o durumlar:

Uyku Pozisyonu

7.aya kadar ne şekilde rahat hissettiğinize bağlı olarak uyuma şansınız vardır. Ancak 7.aydan sonra bu konuda biraz daha dikkatli olmak gerekir. Özellikle sol yana doğru yatarak uyumak bebek için daha iyi olacaktır. Aksi halde uyumak ise nefeste darlığa neden olabilecek sorunlar arasında bulunur.

Selülitleri Engellemek İçin

Hamilelik sırasında dikkat edilmesi gerekenler arasında düzenli sıvı alımı da vardır. Özellikle günlük olarak planlanan şekilde yani 2 litrelik suyun içilmesi lazımdır. Bu şekilde selülitlerin önüne daha rahat bir şekilde geçme fırsatı yakalayabilir ve kendinizi biraz daha dinç bir şekilde hissedebilirsiniz. Aynı zamanda bu durumun bebek açısından da pek çok yararı vardır.

Tansiyona Karşı

Banyo, kaplıca, sauna gibi yöntemler damarlarda genişlemeyi sağlarken aynı zamanda tansiyonun düşmesi açısından da etkili yöntemler arasında sayılıyor. Bu nedenle hamilelik sırasında sıklıkla baş dönmesi yaşayan kişilerin bu alanlara yönelmesinde fayda vardır. Ancak aşırı sıcak olmamak üzere bu tarz seçeneklere yönelmek daha faydalı bir sonuç almaya neden olacaktır.

Suni Tatlandırıcılardan Uzak Durun

Suni tatlandırıcı çeşitleri hamileler için son derece zararlı bileşenlere sahip durumdadır. Bu nedenle mümkün olduğunca bu çeşitlerden kaçmak hamilelere önerilen durumlar arasında bulunuyor. İlk 3 aylık hamilelik döneminde bunlardan mutlaka uzakta durmak gerekecektir. Sonraki aylarda ise, kullanımı fazla olmamak koşulu ile tercih edilebilir. Ancak yine de konu hakkında temkinli davranmakta fayda vardır.

Yürüyüşe Çıkın

Hamileler açısından yürüyüş oldukça faydalıdır. Kendilerini dinç hissetmelerine neden olurken aynı zamanda günün yorgunluğunun atılmasına kısa yoldan yardımcı olur. Bunun yanında sıklıkla baş dönmesi, mide bulantısı, kusma gibi şikayetleri bulunan hamilelere de doktorlar tarafından düzenli yürüyüş tavsiye edilmektedir. Bu şekilde çeşitli sıkıntıların önüne daha rahat geçilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.