Gör&Sin Blog

Hamilelik İzni Nedir?

25.07.2019
147

Çalışan kadınlar; hamile kaldıkları takdirde birtakım yasal haklardan faydalanma şansına sahip olurlar. Hamile kadınların yasalara uygun olarak doğum öncesi sekiz hafta, doğum sonrası sekiz hafta olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni kullanmaları mümkün olmaktadır. Yasalar doğrultusunda, doğum izni hesaplanırken hamilelik süresinin kırk hafta olduğu kabul edilmektedir. Bu noktada, doğum izni hesaplama konusu; hem kadınları hem de işverenleri yakından ilgilendiren bir konudur. Birçok işveren, bu durumdan zamanında haberdar edilmeyi talep eder. Ayrıca, hamile kadınların izinlerini gerektiği yerlerde kullanmaları; kendilerinin ve bebeklerinin sağlıkları açısından büyük önem taşımaktadır. Doğum izni kullanan kadınlar; izin sırasında alışverişe çıkarak kendilerine uygun hamile elbisesi veya hamile pantalonu alma şansına sahip olurlar.

Doğum İzni Hesaplama

Doğum izni alma konusunda birtakım kriterler bulunmaktadır. Tekil gebelik yaşayan bir kadın için doğum öncesi doğum raporu alma izni; gebeliğin 32. haftasından itibaren başlamaktadır. Ancak, isteyen kadınların doğum iznine daha geç çıkması mümkün olabilir. Hamile kadınlar; 37. aya kadar çalışmalarında herhangi bir sıkıntı olmadığını raporla kanıtladıkları takdirde 37. haftayla beraber doğum iznine çıkabilirler. Fakat, hiçbir hamile kadının hamileliğin 37. haftasından sonra çalışmasına izin verilmez. Çünkü, bu durum yasalara aykırıdır. Ayrıca, doğum izni almak isteyenlerin 32. haftalarını doldurmuş olması gerekir. 16 haftalık olarak bilinen doğum izninin kalan sekiz haftası ise doğumdan sonra kullanılmaktadır.

Doğum İzni Hesaplamasında Dikkat Edilecek Hususlar

Doğum izni hesaplanırken dikkat edilecek hususlardan birisi, hamile kadın çalışanın hangi haftadan itibaren izne çıktığıdır. Örneğin, 32. haftada izne ayrılan bir kadın 40. haftaya yani doğum haftasına kadar sekiz, doğum sonrası sekiz olmak üzere toplam 16 hafta izin kullanır. Ancak, örneğin 37. haftadan itibaren izne çıkan bir kadının doğum öncesi kullanması gereken sekiz haftalık toplam izin süresi, doğum sonrasına eklenir. Doğum izni kullanan kadınlar, bu sayede, hem kendilerine hem de bebeklerine daha çok vakit ayırırlar. Ayrıca, alışveriş yapma fırsatı elde ederler. Hamilelik kıyafeti satan dükkanlara giderek hamile elbisesi, hamile tişörtü, hamile gömleği veya hamile bluzu gibi kıyafetler alabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.