Gör&Sin Blog

Hamilelik Döneminde Yapılabilecek Aktiviteler

24.07.2019
138

Hamile kadınlar, hamilelik döneminde sosyal aktivitelerden geride kaldığını hissedebilirler. Özellikle hamilelik sırasında sosyal aktivitelere yer vermek yerinde olacaktır. Bu durum psikolojik anlamda daha iyi hissetmenize neden olurken, gününüzün daha dolu dolu geçmesine aracı olur.

  • Yürüyüş Yapın

Hamilelik aktiviteleri arasında doktorlar tarafından da sıklıkla önerilen günlük yürüyüşler bulunur. Temiz hava eşliğinde yapılan düzenli yürüyüşler, sağlıksız kilo alımının da önüne geçmiş olur. Yapılan yürüyüşten verim alınması için en az 30 dakika, en az 60 dakika olması lazımdır. Yürüyüş sırasında rahat kıyafetler tercih edilmeli ve kambur yürüyüş pozisyonundan mümkün olduğunca kaçınmaya bakmalıdır.

Hafta Sonu İçin Tatil Planı

Hamilelik döneminde yapılacak aktiviteler arasında belki de en zevklisi eşinizle birlikte bir tatile çıkmaktır. Zira anne olduktan sonra daha çok bebeğe odaklaşacağınız için yeterli zamanı bulamayabilirsiniz. Bu dönemi fırsat bilerek küçük kaçamak yapabilir ve manevi anlamda daha iyi hissetmenin yolunu açabilirsiniz. Bu nedenle hafta sonuna özel olmak üzere kaçamak yapmak için araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Tatile çıkmak için yakındaki yerleri seçmeniz diğer seçimlere nazaran biraz daha mantıklı bir seçim yapmanıza neden olabilir.

Yüzmek

Hamilelik sırasında önerilen aktiviteler arasında yüzme sporuda bulunuyor. Yüzmek bel ağrılarının en iyi şekilde önüne geçerken, kendinizi yorgun hissetmenizi de engellemiş olacaktır. Öte yandan sadece fiziki açıdan değil, aynı zamanda psikolojik açıdan da etkilerini çok hızlı bir şekilde hissedebilirsiniz. Stresinizi atmaya neden olacak bu sporla birlikte hamileliği biraz daha rahat geçirebilirsiniz. Ayrıca doğumu kolaylaştırmak açısından da düzenli olarak yüzme tavsiye edilmektedir.

Arkadaşlarla Vakit Geçirin

Hamilelik döneminde mutlaka önerilen aktiviteler arasında arkadaş toplantıları yer alıyor. Anne olduktan sonra bebekle beraber hayatınızda bazı farklılıklar ortaya çıkabilir. Bu durum arkadaş toplantılarının eskisi gibi sık yapılamamasına neden olabilir. Bu nedenle vakit varken, arkadaşlarla geçirdiğiniz vakiti uzatmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca bu durum kendinizi psikolojik açıdan da daha iyi hissetmeniz açısından iyi olacaktır. Arkadaşlarla buluşmayı biraz daha arttırarak kendinizi manevi anlamda kötü hissetmenin de önüne geçebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.