Gör&Sin Blog

Hamilelik Döneminde Uzak Durulması Gerekenler

13.06.2019
801

Hamilelik Döneminde Uzak Durulması Gerekenler,yetersiz beslenme, rasyasyon, enfeksiyon, teratogenler, bilmeniz gerekenler için yazımızı okumaya devam edin.

Hamilelik süresince anne adaylarının dikkat etmesi gereken pek çok nokta bulunur. Dikkat edilmediği takdirde erken doğum, düşük ya da kalıcı doğum kusurları meydana gelebilir. Hamilelik döneminde uzak durulması gerekenler tüm anne adayları içi geçerlidir ve aşağıda belirtilen durumlara karşı her zaman tedbirli olunması gerekir.

  • Yetersiz Beslenme

Sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenme hamilelik döneminde çok daha fazla önem taşıyor. Paketli ya da işlenmiş gıdalarla geçiştirilen öğünler, tek tip beslenme ya da her besin grubundan enerji almama gibi durumlar bebeğin organ oluşumunu ve gelişimini, hücre yapısını olumsuz etkiliyor. Doktor kontrolünde alınan vitamin ve kan ilaçlarının da düzenli olarak kullanılması gerekiyor.

Hamilelik Döneminde Uzak Durulması Gereken Besinler

  • Enfeksiyon

Hamilelerin yaşadığı enfeksiyonlar, anne karnındaki bebeğe geçebilir. Su çiçeği, kabakulak ya da kızamık gibi bulaşıcı hastalıklardan özellikle uzak durulması ve aşı yaptırılması gerekir. Bunun dışında idrar yolu enfeksiyonu varsa doğumdan önce mutlaka tedavi olunmalıdır aksi takdirde doğumdan sonra bebeğiniz hastalanabilir. Gebelikte uzak durulması gerekenler arasında enfeksiyon ciddi bir durumdur ve ciddi sağlık problemlerine neden olur.

  • Radyasyon

Yüksek radyasyon bulunan tüm ortamlardan uzak durulması gerekir, doktorunuz röntgen filmi istiyorsa hamile olduğunuzu belirtmelisiniz. Hamilelik döneminde alınan radyasyon sonucunda düşükler meydana gelebilir ya da bebekte kalıcı doğum kusurları oluşabilir. Görme kaybı, kafa küçüklüğü, kan kanseri en sık rastlanan hastalıklardır.

  • Teratogenler

Alkol, sigara, uyuşturucu ya da ilaçlarda bulunan maddeler plasenta sayesinde bebeğinize ulaşabilir. İlaç içerikleri mutlaka incelenmelidir aynı zamanda zararlı kötü alışkanlıklar hamilelik dönemi içinde bırakılsa dahi bebeğe yarar sağlayacaktır.  

Hafta hafta hamilelik dönemizi öğrenmek için tıklayarak dönemizinde yapmanı zgerekenleri öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.