Gör&Sin Blog

Hamilelik Döneminde Uzak Durulması Gereken Besinler

23.05.2019
273

etkilenen bebekleri en güzel ve doğru şekilde beslemek gerekiyor. Hamilelik döneminde uzak durulması gereken besinler kesinlikle tüketilmemesi gerekenlerdir ve tüm hamilelerin özellikle dikkat etmesi gerekir.

Hamilelik Döneminde Zararlı Besinler Nelerdir?

Sizler için hazırladığımız listede yer alan besinleri mümkün olduğu kadar tüketmemeye çalışın ve bebeğinizin geleceğini en güzel şekilde hazırlayın.

  • Bitki Çayları: Özellikle hamileliğin ilk üç ayında içilen adaçayı, maydanoz, fesleğen ve sinemaki çayları düşüğe sebep olabilir ve tümhamilelik döneminde uzak durulması gerekenler listesinde bulunur. 
  • Civa İçeren Deniz Ürünleri: Uskumru, kılıç balığı, köpek balığı, kalkan balığı ve kabuklu deniz ürünlerinden uzak durulması gerekiyor, bu balıklar yüksek oranda civa içermesi ile biliniyor. Civa, fetüsün beyin gelişimini olumsuz yönde etkiler ve sinir sistemine zarar verir.
  • Pastörize Edilmemiş Ürünler: Pastörize edilen ürünler anne ve bebek sağlığını destekliyor ancak pastörize edilmeden tüketilen süt, yoğurt, peynir; çiğ et ve az pişmiş yumurta, iyi yıkanmayan sebzeler bakteri oluşumunu hızlandırıyor ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.
  • İşlenmiş Gıdalar: Hamilelik dönemi boyunca paketli ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız, özellikle salam, sucuk ve sosis gibi ürünleri tüketmemelisiniz bu ürünler listeria adlı mikropları içerebilir. Aynı zamanda koruyucu ve katkı maddesi içeren yiyeceklerin tüketimini en aza indirmelisiniz.

Not : Yazılarımız bilgilendirme amaçlıdır lütfen doktor kontrolünde besin tüketimini uygulayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.