Gör&Sin Blog

Hamilelik Döneminde Pilates Yapılmalı Mı?

Hayatın her döneminde spor yapmak gerekir. Spor sayesinde insanların zinde kalması, kendilerini daha iyi hissetmesi ve fazla kilolarından kurtulması mümkün olmaktadır. Pilates; bilhassa kadınların severek yaptığı sporlar arasında bulunmaktadır. Bu bağlamda, çalışan veya çalışmayan birçok kadının boş zamanlarında pilates kursuna gittiği bilinmektedir. Normal zamanlarda pilates yapmanın birçok faydası bulunmaktadır. Ancak, hamilelik dönemlerinde pilates yapmak isteyen anne adaylarının aklında bu sporun birtakım zararlarının olup olmadığı konusunda şüpheler yer almaktadır.

Hamilelikte Pilates Yapmanın Avantajları

Anne adaylarına doğumdan önce yapacakları pilatesin onların doğuma hazırlanmasını sağladığı konusunda bilgilendirmek gerekir. Buna ek olarak, yapılan araştırmalar sonucunda gebelikte pilates yapan kadınların doğumlarının daha kolay geçtiği tespit edilmiştir. Kısaca ifade etmek gerekirse, gebelik döneminde pilates yapmanın hiçbir zararı yoktur. Tam aksine, bu dönemde yapılan pilates; hem anne adayının hem de bebeğin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunmaktadır.

Gebelik döneminde pilates yapan anne adaylarının gebelikten kaynaklı olarak bozulan duruşlarının düzeleceğini söylemek gerekir. Bir başka deyişle, anne adaylarının vücut kasları ve sırtı sıkışmayacaktır. Buna ek olarak, pilates; doğumun daha kolay olmasını sağlamaktadır. Pilates yapan kadınların doğum süreçleri ağrısız ve sızısız bir şekilde gerçekleşecektir.

Pilates yapan kadınların hamilelik dönemlerini psikolojik açıdan daha iyi geçirdikleri tespit edilmiştir. Herhangi bir sporla uğraşmak; bu dönemin daha hızlı geçmesini sağlamaktadır. Buna ek olarak, doğum öncesi pilates yapan kadınların uykuya daha kolay daldığı yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Pilates yapan kadınların hayata karşı daha motive oldukları ise her zaman bilinen bir gerçektir.

Pilates yapmanın yalnızca doğum öncesinde değil doğum sonrasında da birtakım faydaları bulunmaktadır. Pilates sayesinde doğum sonrası rahmin kısa zamanda eski haline dönmesi mümkün olmaktadır. Buna ek olarak, doğumun ardından en kısa sürede eski cinsel hayata dönmek isteyenlerin pilates yapması tavsiye edilmektedir.

Sonuç olarak, gebelikte pilates yapmanın sağlık açısından hiçbir sakıncası bulunmaz. Tam aksine, pilates yapmak; anne adaylarının doğuma hazırlanmasına katkıda bulunmaktadır. Her anne adayının yaşadığı doğum sancıları pilates sayesinde daha az yaşanmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.