Gör&Sin Blog

Hamilelik Döneminde Oruç Tutulmalı Mıdır?

Hamilelik dönemleri ramazan ayına denk gelen anne adaylarının aklında bu dönemde oruç tutup tutamayacaklarına dair sorular bulunmaktadır. Bir anne adayının hamilelik döneminde oruç tutup tutamayacağı, hamilelik döneminin hangi evresinde olduğuyla doğrudan alakalıdır. Anne adayı, oruç tutmaya karar verdiyse, öncelikle bu durumunu diyetisyeniyle veya doktoruyla konuşmalıdır. Çünkü, her anne adayının hamilelik dönemi aynı şekilde geçmez. Bazı anne adaylarının hamilelik dönemlerinde bol bol su içmesi veya iki saatte bir olmak üzere bir şeyler yemesi gerekir. Dolayısıyla, bu tip anne adaylarının oruç tutması, sağlıklı olmayacaktır.

Öneri : Hamileyken oruç tutulur mu?

Hamile Kadınların Oruç Tutmasını Etkileyecek Faktörler

Aslına bakıldığı zaman anne adaylarının oruç tutması, birçok konuda sakıncalı olmaktadır. Örneğin, hamile kadınların kan şekeri, normal insanlara kıyasla çok daha hızlı düşmektedir. Böyle bir duruma ek olarak oruç tutulursa anne adayının kendini kötü hissetmesi hatta baygınlık yaşaması söz konusu olacaktır. Bunun yanı sıra, bünyesi nasıl olursa olsun bir anne adayının bilhassa hamileliğin ilk haftalarında kesinlikle oruç tutmaması gerekir. Çünkü, bu haftalarda, bebeğin anne rahmine tutunması söz konusu olmaktadır. Bunun dışında, bazı anne adayları, hamilelik döneminde aldıkları kiloları vermek adına oruç tutmak isterler. Fazla kilolarından dolayı hamile elbisesi, hamile pantolonu, hamile bluzu gibi uygun kıyafetler bulmakta zorlanan anne adayları, oruç tutarak aldıkları kiloları verebileceklerini zannederler. Ancak, alınan kiloların bir kısmı hormon etkisiyle alakalı olduğu için oruç tutmanın kilo vermede bir etkisi olmayacaktır.

Hamilelik Döneminde Oruç Tutmanın Riskleri

Hamilelik döneminde oruç tutmaya karar veren bir anne adayının halsizlik, baş dönmesi, yorgunluk gibi şikayetlerden muzdarip olması doğaldır. Bunun yanı sıra, uzun süreli yaşanan açlıklarda mide yanması, bulantı ve kusma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.  Ayrıca, doktorlar tarafından hamileliğinin riskli olduğuna karar verilen anne adaylarının oruç tutması yanlış olacaktır. Düşük ve kanama riski, çoğul gebelik gibi sorunlarla karşılaşan anne adayları, kesinlikle oruç tutmamalıdır. Bu dönemde, hamile elbisesi, hamile taytı veya hamile bluzu satın almak ikinci planda olmalıdır. Anne adayları, kilo alsalar dahi sağlıklarını ön planda tutmalıdırlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.