Gör&Sin Blog

Hamilelik Döneminde Kaçınılması Gereken Besinler

Sağlıklı beslenmek önemlidir, ancak hamilelik döneminde bu daha önemlidir. Hamilelik döneminde hastalık riskine karşı önlem almak için bazı besinlerden kaçınmanız gerekir. Temel olarak enfeksiyon sorununu ortaya çıkarabileceğinden dolayı hamilelikte uzak durulması gerekenler şu şekilde sıralanır:

Kafeinden Kaçının

Abartılı kafein alımı hamilelik döneminde bazı riskleri ortaya çıkarabilir. Özellikle tehlikeli durumlar görmemek adına kafeini günlük olarak 200 mg’dan az tüketmek gerekir. Kafeinli içecekler tüketmek yerine su, süt veya meyve suyu tercih edilebilir. Bazı araştırmalar abartıya kaçan kafein alımının düşükler, düşük doğum ağırlığı, erken doğum gibi tehlikeler yaratabileceğini ispat etmektedir. Bu nedenle hamilelik döneminde bu tarz tehlikelere girmemek için kafeinli içeceklere veda etmeyi düşünebilirsiniz.

Alkol Kullanımı

Hamilelik döneminde çeşitli riskler ortaya çıkardığından dolayı kafein gibi alkolünde bırakılması yerinde olur. Alkol kullanımına devam eden hamilelerin erken doğum, düşük gibi çeşitli tehlikeler içinde olabileceğini belirtmek gerekir. Bunlara ek olarak çocukta zihinsel yetersizlik, doğum kusurları gibi durumlarda alkol kullanımından sonra gelişebilir. Bu nedenle alkol kullanımına veda etmek en iyisi olacaktır.

Pişmemiş veya Az Pişmiş Gıdalar

Ayrıca hamilelik döneminde gıdaları az pişmiş olarak tüketme alışkanlığından kurtulmanız gerekir. Bu tarz gıdaların üzerinde bakteriler olduğundan dolayı gıdaların tam pişirilerek tüketilmesi gerekir. Özellikle balık, yumurta, tavuk gibi çeşitli gıdaların iyi şekilde pişirilmesi yerinde olacaktır. Bunun yanında cıva seviyesine sahip olan balık türlerinden uzak durmak lazımdır. Hamilelik sırasında tüketilen bu tarz balık türleri bebekte gelişim gerilikleri ve beyin hasarı gibi durumlar yaratabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde tercih edilecek balığın özenli bir şekilde seçilmesi gerekir.

Yıkamadan Tüketmeyin

Hamilelik döneminde tüketilecek gıdalar arasında öncelikler yeşil yapraklı sebzelerdir. Sağlıklı beslenmenin ilk adımı olan bu tarz sebzelerin tüketilmeden önce iyi bir şekilde yıkanması gerekir. Kalori alımını kontrol etmenize neden olacak bu tarz sebzeler aynı zamanda bebeğin gelişimi içinde gereklidir. Bunun yanında uyku düzeninin daha kaliteli bir hale gelmesine yardımcı olur. Bu nedenle sebzeleri tüketmeden önce iyi temizlendiğinden emin olmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.