Gör&Sin Blog

Hamilelik Döneminde Kabızlık

Hamilelik sırasında progesteron hormonlarında yükselmeler ortaya çıktığından dolayı anne adaylarında iştahsızlık, karın ağrısı, kabızlık gibi sorunlar sıklıkla görülebilmektedir. Genel olarak hamileliğin ilk dönemlerinde görülen kabızlık sorunu ilerleyen dönemlerde de rahatsız edici düzeylerde görülebilir. Gebelikte kabızlık sorununu en aza indirmek için kuru kayısı, erik, mısır gevreği gibi gıdaların tüketimine ağırlık verilmesi gerekir.

Kabızlığa Etkili Yöntem

Geceden bir bardak suya kuru erik ve kuru kayısı ekleyerek lif oranının artmasını sağlayın. Bir gece boyunca bekleyen suyu sabah aç karnına doğrudan için. Kabızlık gördüğünüzde bu plana devam etmeniz kısa süre içinde sorunu çözmeye yardımcı olacaktır.

Yoğurt Tüketimi

Her gün mutlaka bir kase yoğurt tüketmek bağırsak sorunlarını çözmek için ideal yöntemlerden biridir. Aynı zamanda kabızlık sorununa da hızlı bir şekilde çözmeye yardımcı olur. Yoğurdun içinde bulunan probiyotikler bağırsaklardaki var olan yararlı bakteri ortamının iyileşmesine neden olur. Bu nedenle gün içinde mutlaka yoğurt tüketimine özen göstermek doğru bir karar olacaktır.

Limon

Bir miktar sıcak suyun içine limon sıkarak bir miktar bal ilave ederek bir karışım haline getirin. Bu karışımı haftada iki kez tüketerek oluşabilecek kabızlık sorununun önüne geçebilirsiniz. Limonun antioksidan özelliğinin verdiği güç sayesinde kabızlık bitmiş olacaktır.

Ananas

Uzmanlar gebelik sırasında kabızlığı bitirmenin en kesin yolunun ananas yemekten geçtiğini belirtiyor. Özellikle hamilelikte kabızlık sorununu doğal yoldan geçirmek isteyenlerin tercihi genel olarak bu yöntemden yana oluyor. Ananasın gebeler için olumlu şekilde etkilerinin olduğunu bildiren uzmanlar ananasın bağırsakları çalıştırarak ödem sökücü bir etkisinin olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda anne adayının gün içinde alması gereken C vitamini ihtiyacına da en kesin yoldan çözüm bulması için ananas tüketimi tavsiye ediliyor. Bağışıklık sistemi açısından da son derece faydalı olan ananas bu nedenle hamilelerin mutlaka tüketmesi gereken meyveler arasında ilk sıralarda yer alır. Ancak aşırı tüketildiğinde her meyvede olduğu gibi bazı sorunların görülebilmesi mümkün bir hale gelebilir. Ananasın aşırı tüketiminde ishal, su kaybı, düşük gibi çeşitli durumların ortaya çıkması kaçınılmaz bir hale gelebilir. Bu nedenle konu hakkında dikkatli olmak gerekecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.