Gör&Sin Blog

Hamilelik Döneminde Çatlak Sorunu Nasıl Aşılır?

Hamilelik dönemi hiç kuşkusuz ki bir kadının kendisini en özel hissettiği, doğum sonrası da tamamlandığını hissettiği bir dönemdir. Hamilelik döneminde ise çatlak sorunu kadınların en çok şikayet ettiği konuların başında yer almaktadır. Hamileliğin ilk dönemlerinde herhangi bir sorun teşkil etmeyen göbeğiniz, özellikle ikinci dönemde karın büyüdüğü ve gerildiğinden ötürü çeşitli çeşitli çatlak sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır. Hamilelik döneminde çatlakların nasıl aşılacağı ise gebelik döneminde olan kadınların çokça sorduğu sorular arasında yer alır.

Gebelik Dönemi Çatlakları Zararlı Mıdır?

Hamilelik çatlakları aslında çok basit bir şekilde deri deformasyonu olarak açıklanabilirler. Özellikle gebelik boyunca gebenin karnında, göğsünde ve bacaklarında oldukça derin izler bırakabildiklerinden ötürü, bu çatlaklar hiç sevilmezler. Aslında doğrudan doğruya fiziksel bir zarara yol açmazlar ancak estetik görünmediklerini söylemek mümkündür. Genellikle ten rengi açık renkli olan kadınlarda deri yırtıldığında kırmızıya çalan bir renk halini alan çatlaklar esmer kadınlarda da doğrudan doğruya gri bir renk almaktadır. Deri bu dönemde deforme olduğu için çatlakların iyileşmesi söz konusu değildir.

Neden Kaynaklanır?

Hamilelik çatlakları ilk olarak bebeğin içeride büyümesi ve buna bağlı olarak iç karnın içeriden dışarıya doğru genişlemesi sonucu meydana gelir. Doğal olarak meydana gelen gerilme sonucu yeterince kuru kalan ve esneme imkanı bulunmayan deride yırtılma görüntüsü gözlemlenebilir. Bu duruma gebelik çatlakları adı verilir. Bu durumun oluşmasındaki başlıca etmenlerden bir tanesi de elbette ki tahmin edilebileceği gibi kilo alımıdır. Hamilelik çatlakları oldukça yaygın bir şekilde görülmekle beraber, her kadından yaklaşık 9 tanesinde çatlak problemi olduğunu söylemek mümkündür. Ancak çatlakların derinlikleri kadınların vücutlarına göre farklılık göstermektedir.

Engellemenin Yolları

Hamilelik çatlaklarını engellemenin başlıca yolu cildinizi yeterince nemlendirmekten geçmektedir. Özellikle kozmetik ve ilaç sektöründe bu işlevi görecek pek çok ürün bulunduğu gibi, eski çağların vazgeçilmez yöntemi olan zeytinyağı ile de hamilelik çatlaklarından kurtulabilmeniz mümkündür. Bu yöntemleri uygularsanız çatlaklarınızın oluşmayacağını söylemek mümkün olmasa da cildini iyi nemlendiren kadınlarda bu çatlakların görülme oranı düşüktür. Doğum sonrası çatlak kremi kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.