Gör&Sin Blog

Hamilelik Döneminde Bebeğin Gelişimini Olumsuz Etkileyen Durumlar

Hamilelik döneminde alınan doğru kararlar bebeğin gelişimi açısından önemlidir. 40 haftalık süreç boyunca bazı alışkanlıklar bebeğin gelişimine olumsuz yönde etki edebilir. Bu nedenle hamile kadınların ısrarlı bir şekilde bu alışkanlıklardan kaçınması tavsiye edilmektedir:

Hafta hafta hamilelik için linke tıklayınız

Kafein Kullanımı

Hamilelik sırasında kahve tüketiminin sık bir şekilde yapılması bebeğin gelişiminin yavaşlamasına neden olur. Hatta bazı aşırı kahve tüketimlerinde düşüklere kadar tehlikelere neden olabilir. Kafein vücutta bulunan demir oranının azalmasına yol açacaktır. Vücutta hamilelik döneminde demire ihtiyaç bulunur. Bu nedenle kahve tüketimini bu dönemde mümkün olduğu kadar kısıtlamak veya tamamen bitirmek yerinde olur.

İlaçlar

Hamilelik sırasında kaçınılması gerekenler arasında ilaçlarda yer alıyor. Her ilacın hamileler için uygun olmadığı bilinen durumlar arasında bulunur. Örnek olarak antidepresan kullanımı bebeğin gelişimi için olumsuz durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışılması tavsiye edilir. Hamile kalınmadan önce zaten devam edilen bir ilaç varsa, bunu kullanıp kullanamayacağınıza da yine doktora danışarak karar verebilirsiniz.

Hava Kirliliğine Maruz Kalma

Hamilelik döneminde hava kirliliğine sıklıkla maruz kalmak, hem bebeğin hem de annenin sağlığı açısından olumsuz etkiler taşır. Genel olarak büyük şehirlerde çoğunlukla var olan bu durum bebek için oldukça riskli olabilir. Bu nedenle hamile kadınların yoğun bir trafiğe sahip olan yerlerden mümkün olduğunca kaçınmaları daha mantıklı olacaktır. Buna ek olarak sigara içilen kapalı mekanlarda hamilelerin ısrarla uzak durması gereken yerler arasında gösterilir.

Kötü Beslenme Alışkanlıkları

Hamile kadınlar, hem bebekleri hem de kendileri için beslenme alışkanlıklarına önem vermelidir. Bu dönemde kötü bir şekilde beslenme düşüğe kadar var olan tehlikelere yol açabilir. Bu nedenle işlenmiş gıda türlerinden, tatlandırıcı çeşitlerinden, hazır gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmak en iyisidir. Bu dönemde hamile kadınlar için en iyisi ise daha çok taze sebze ve meyve tüketimine ağırlık vermektir. Bu sayede vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri bu sebze ve meyvelerden düzenli bir yolla almaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde hamileliğe dair şikayetlerin önüne geçmek kolay bir hale gelebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.