Gör&Sin Blog

Hamilelik Döneminde Ateş Basması

Hamilelik dönemi; hormonların değişimi başta olmak üzere anne adaylarının birçok fizyolojik değişiklik yaşadığı bir dönemdir. Anne adaylarının bu dönemde en çok karşılaştığı sorunların başında ateş basması gelmektedir. Ateş basması; neredeyse her anne adayında görülse de bu sorunun sebebi, her anne adayı için farklı olmaktadır. Birçok anne adayı, ateş basmasından dolayı hamile elbiseleri veya hamile pantolonu içerisinde rahat edemiyorum diye şikayetlerde bulunabilirler.

Ateş Basmasının Sebepleri

Aslına bakıldığında anne adaylarının hamilelik döneminde ateş basması sorunuyla karşılaşması doğaldır. Hamilelik döneminde yaşanan ateş basmasının herhangi bir hastalıktan dolayı meydana gelen ateş basmasıyla benzer olmadığını söylemek gerekir. Bu dönemde yaşanan ateş basmasının en önemli sebepleri arasında östrojen ve progesteron hormonlarında yaşanan değişimler bulunmaktadır. Buna ek olarak, birçok anne adayının stres, yorgunluk, uykusuzluk gibi sebeplerden dolayı ateş basması şikayetiyle karşılaştığı bilinmektedir. Ateş basması ve anne adayının ateşinin çıkması; aynı şeyler değildir. Anne adayının ateşinin yükselmesinin bebeğin sağlığı açısından ciddi sıkıntılar yaratabileceği bilinmelidir. Ateş basması ise fazla ciddiye alınacak bir durum değildir. Ateş basması şikayetine sahip olan anne adaylarının ince hamile elbisesi, hamile tişörtü veya hamile bluzu giymesi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra, anne adaylarının çok sıcak yerlerde vakit geçirmemeye dikkat etmesi şarttır. Ateş basması şikayetinden muzdarip olan anne adaylarının ılık suyla duş alması ve düzenli beslenmesi; doğru tercihler olacaktır.

Ateş Basmasını Tetikleyen Faktörler

Ateş basmasını tetikleyen faktörler arasında anne adaylarının yaşadığı hormonal değişimler gelmektedir. Bunun yanı sıra, ateş basması, hamilelik döneminin son üç ayında etkin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Hamilelik döneminin bitmesiyle beraber ateş basması sorunu kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Ateş basmasını tetikleyen faktörler arasında anne adaylarının metabolizma hızlarının sürekli olarak değişmesi ilk sırada gelmektedir. Ateş basması; anne adayının ilk olarak baş ve yüz bölgesinde başlamaktadır. Ardından ise vücudun tüm bölgelerine yayılmaktadır. Ateş basması süreci, her anne adayında farklı olsa da ortalama bir saat sürdüğü bilinmektedir. Bu noktada, ince ve bol kesimli hamile elbisesi veya hamile gömleği giymek mantıklı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.