Gör&Sin Blog

Hamilelik Dönemi Psikolojisi

Çocuk sahibi olmak; anne adayları için duygusal anlamlar ifade etmektedir. Anne adayı, artan sorumluluklarının bilincindedir. Bunun yanı sıra, eskisi kadar özgür olamayacağının farkındadır. Hamilelik dönemindeki kadınların yaşadığı hormonal değişimlerin sayısı bir hayli fazladır. Hormonal faktörlerden dolayı, anne adaylarının başta eşi olmak üzere tüm çevresiyle birtakım sıkıntılar yaşaması doğaldır. Anne adayları, hamilelik döneminde çok daha hassas ve alıngandır. Bu bağlamda, insanların anne adaylarıyla iletişim kurarken daha duyarlı olması şarttır. Anne adaylarının psikolojik çöküntüler yaşama sebeplerinden birisi, yaşadıkları fiziksel değişimlerdir. Aldığı kilolardan dolayı normal elbiselerinin içine sığamayan anne adaylarının hamile elbisesi ve hamile pantalonu giymesi, onları negatif anlamda etkileyebilir.

Anne Adaylarının Yaşadığı Ruhsal Değişimler

Anne adaylarının psikolojisinin her üç aylık dönemde değiştiğini söylemek gerekir. Hamileliğin ilk üç ayında, anne adayları, farklı duygular yaşamaktadır. Bu dönemde, anne adayları, kendisiyle çatışma içerisindedir. Mutsuzluk ve saldırganlık nöbetlerine sıklıkla rastlanmaktadır. Hatta, bazı anne adayları, bebeği isteyip istememesiyle alakalı sıkıntılar yaşar. İkinci üç aylık dönemde ise anne adaylarının fiziksel olarak daha güçlü olması, psikolojilerini olumlu anlamda etkileyecektir. Ancak, bu dönemde anne adayları, yoğun kararsızlıklar yaşarlar. Üçüncü üç aylık dönemde ise doğum yaklaşmaktadır. Bu yüzden, anne adaylarındaki fiziksel değişimlerin seviyesi yükselmektedir. Fiziksel sıkıntılarından dolayı eski kıyafetlerine elveda diyen anne adayları, hamile bluzu veya hamile gömleği içerisinde kötü gözüktüklerini düşünerek kendilerine sıkıntı yaratırlar.

Anne Adaylarının Psikolojisini Etkileyen Faktörler

Anne adaylarının psikolojisini etkileyen faktörler genel olarak fiziksel kaynaklıdır. Kadınlar, nasıl göründükleri konusunda çok daha duyarlıdırlar. Birkaç ay öncesine kadar şık, zayıf ve güzel olduğunu düşünen bir kadının yalnızca birkaç ay içerisinde yirmiden fazla kilo alarak eski görüntüsünden tamamen uzaklaşması; onun psikolojisinin bozulmasına sebebiyet verecektir. Kadınların şık gözüktükleri kıyafetlerine elveda deyip hamile bluzu veya hamile pantalonu giymek zorunda kalmaları; onların psikolojilerinin bozulmasını sağlayacaktır. Günümüzde, hamile kıyafeti sektöründe yaşanan değişimlerden dolayı birçok tekstil firmasının anne adayları için eskiyi aratmayan tasarımlara sahip kıyafetler sunması, anne adaylarının psikolojilerinin iyi olması bakımından önemli bir gelişmedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.