Gör&Sin Blog

Hamilelik 2. Hafta Vücudunuzda Olan Değişiklikler

18.05.2019
326

Hamilelik  2. Hafta Detaylı Anlatım

Hamileliğinizin 1. ve 2. haftasında neler yaşanır,  hamileliğin ikinci haftasında bebeğinizin oluşup olmadığını yoksa sonramı oluşacağını, 1. Ve 2. Haftalarda oluşan hamilelik belirtileri nelerdir?

Birçok sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Yazıyı okumaya devam edin!

Hamileliğinizin 1. Ve 2 haftalarında bebeğinizin oluşmadığını bilmenizde fayda var, bu aşamada vücut yumurtlama günü için hazırlık evresindedir. Rahminiz iç çeperinin genişlediğini ve döllenmiş yumurtanın gelişi için hazırlık yaptığını ve hazırlanma aşamasındadır.

Burada aklınıza şu soruların geldiğini biliyor ortada bebek yoksa neden bu hamileliğin 1. Ve 2. Haftası olarak adlandırılmaktadır, çünkü spermin yumurtaya ne zaman ulaştığını tahmin etmek zor. Bunun tahmini için son adet dönemin tarih oldukça önemlidir. Genel olarak bu durumu hekiminiz de sizlere soracaktır ve ona göre izlenme aşaması yapılacaktır.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebeliğinizin ilk haftasını sizlerde aynı şekilde hesaplanmayarak bir yanılgı içine düşebilirsiniz. Burada ilk ayı geçirmeden gebe sayılmayacağını unutmayın, genel olarak uzman görüşüne göre 1 ayı en az 2 haftayı geçirmeden gebe sayılmazsınız. Bu geçen haftalarda sadece gebelik için vücut kendisini hazırlar.

Uzmanlar son adet döneminden 2 hafta sonra gerçekleşmesinin mümkün olduğunu söylemişlerdir. Genel toplu görüşte bu şekilde ilerlemektedir.

Yani eğer sizler 5 haftalık bir hamileyseniz bebeğiniz ise henüz 3 haftalık olacaktır. Hamileliğinizi hesaplamak istediğiniz biliyoruz bunu kendiniz en rahat şekilde yapabilirsiniz.

Hamilelik haftası nasıl hesaplanır : Genel olarak 5 haftalık bir hamile 3 haftalık bir bebeğe sahip ise 10 haftalık bir hamilede bu durumda 8 haftalık bir bebeğe sahip olacaktır. Bu şekilde hamileliğinizi sizlerde kontrol ederek sağlıklı bir doğum için hazırlık yapmış olacaksınız

Not : Doktorunuzun görüşü önemli v e mutlaka tavsiyelerine uyunuz. En doğru kararı onların vereceğini ve bebeğinizin kaç haftalık olduğunu rahat bir şekilde bileceklerdir ve aylık olarak sizleri kontrol edeceklerdir.

Hamilelik Haftası Zaman Tanımlamaları

Hamilelik haftası :  hamile kalınmasından önce gerçekleşen minimum 2 hafta önce gerçekleşiyor , adet döneminin ilk günü başlar doktorlarında bu güne önem verdiğini sakın unutmayın o yüzden eğer hamile olup olmadığını öğrenmek için adet döneminizi kontrol ediniz. Ortalama bir hamilelik süresi 40 hafta sürmektedir.

Hamile Yumurtlama Haftası : Hamile kaldığınız gün başlayan bu zaman 38 hafta sürmekte olup çok sık olarak bu sürenin uzağı görülmüştür.

Trimester Dönemi :daha önce bahsettiğimiz trimester dönemini ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz 3 ayrı dönem olduğunu unutmayınız.

İLK HAFTA BEBEĞİN GÖRÜNTÜSÜ NASILDIR?

Hamileliğin ilk hafta belirtileri nelerdir?

Pek çok olayın görüldüğü haftalarda vücudunuzda olan değişimleri gözlemleye bilirsiniz.

En fazla görülen ilk hafta hamilelik belirtileri ise şu şekilde gözlenmiştir.

 • Adet döneminin gecikmesi.
 • Kusma ve mide bulantısı.
 • Sevdiğiniz gıdalardan tiksinme.
 • Farklı tatlar arama ( aşerme ) .
 • Uyku hali.
 • Yorgunluk.
 • Halsizlik.
 • Sık lavabo ihtiyacı.
 • Ağızda farklı bir tat.
 • Kokulara karşı duyarlı olma.
 • Göğüslerde hissiyat.

Yukarıda yazdığınız hamilelik belirtileri hamilelik haftasının ilk haftalarında en fazla görülenler içerisinde olup gebenin hangilerini yaşayacağı değişiklik gösterecektir. Bu durum hamile annenin durumuna göre değişeceğini unutmayınız.

Hamile olduğunuzu anladınız doktora ne zaman girmelisiniz?

Öncelikle iyi bir gözlem için hamilelik boyunca karar verdiğiniz bir doktor ile devam etmeniz farklı durumları gözlemlemek için birden farklı doktorda seçmek tamamen size kalmıştır.

İyi bir gözlem için mutlaka doktorunuza görünün.

Eğer hamile olduğunuzu anladınız ve panik halinde olduğunuzu düşünürsek, her şeyden önce bebeğinizin sağlığı için uzman bir doktordan randevu alınız. Genel olarak anne adayları adet döneminin gecikmesinden hemen sonra almaktadır.

Birçok gebenin doğumunu kontrol altına alma ihtiyacı olduğunu biliyoruz fakat alınan bu önlemler sizin hamile olmayacağınız anlamına gelmez.

Hamile olduğunuzu anladınız ve hâlen doğum kontrolü için farklı bileşenler kullanıyorsanız hemen bırakın ve doktorunuza görünün.

Hamilelikte beslenme düzeni nasıl olmalı?

Öncelikle daha önce yazdığınız hamile diyeti sayfamızı kontrol ediniz.

Hamilelikte kilo alımı

Birçok gebenin bu aşamada kalori alması gerekiyor yukarıda olan linkte bu açıklamalar detaylı şekilde anlatılmıştır.

Gıdaları tüketirken dikkat etmelisiniz. Kalori alımı bebeğinizin büyümesine destek olacaktır. Bu sadece bebeğinizin için değil ayrıca sizin içinde önemli çünkü sezin de bebek gibi bir enerjiye ihtiyacınız var. Birçok kalori alımını organik şekilde beslenerek yapmanız daha sağlıklı olacağı için doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Paketlenmiş gıdalar sizin ve bebeğiniz sağlığını tehdit eder, bu yüzden uzmanlar bu konuda uyarı veriyor, sağlıklı gıdalar tüketin, şeker alımına dikkat edin.

Eğer sağlıklı beslenme konusunda bir fikriniz yoksa mutlaka doktorunuza başvurun ve sizden istediklerini tamamen uygulayın.

Aşırı gaz ve şişkinlik

Bu konuda bir çok hamilenin şikayeti genel olarak 1.hafta ve 2.hafta arasında gelmekte olup bunu aşmanın en yolunun da beslenme düzenini değiştirmek eğer günde 3 öğün tüketim yapan bir anneyseniz bunu 5,6 ya çıkarın ve bölme yapın bu sizi rahatlatacaktır. Bu yöntemin bir diğer yolu da aynı zamanda kan şekerini düzenlemek olacaktır, belirli düzeyde tutmaya destek olur.

Birçok etkenin bu haftalar içerisinde belli olması sizin de gözetim altında olmanız şart, değerlerinize dikkat etmeli aynı zamanda gereken vitaminleri örneğin C vitamini gibi gıdaların nelerde olduğunu ve hangi gıdalardan bu haftalarda uzak kalmanızı doktorunuz size belirleyecektir, bazı hamile annelerimiz bu haftalarda okudukları yazıların içeriklerinden etkilenerek aynılarını yapmaya çalışıyor bu konuda doğru yöntemin sadece değerlerinize bakılarak verildiğini asla unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.