Gör&Sin Blog

Hamilelerin Yolculuk Yapması Riskli Midir?

Anne adaylarının hamilelik dönemleri, birbirinden farklı geçmektedir. Bazıları evlerinde oturup dinlenerek bu süreci tamamlar iken bazıları ise çalışmak zorunda kalırlar. İş hayatının içinde kalan anne adaylarının bu süreçte iş seyahati yapması söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra, çalışmayan ancak uzaktaki ailesini ziyaret etmek durumunda olan binlerce hamile kadın bulunmaktadır. Bu noktada, hamile kadınların aklında bu dönemde seyahat etmenin riskleri hakkında birtakım sorular yer almaktadır.

Seyahat Edecek Anne Adaylarına Tavsiyeler

Anne adaylarının seyahat edecekleri zaman diliminin hamileliğin kaçıncı haftasına denk geldiği büyük önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalara göre hamile kadınların seyahate çıkması için en uygun dönem; 11 ile 36. haftalar arası bilinmektedir. Fakat, bu aralık, normal bir hamilelik süreci yaşayan anne adayları için geçerlidir. Düşük riski olan, kanama tehlikesi bulunan, enfeksiyon kapmaya meyilli olan anne adayları için böyle bir zaman aralığı yoktur. Onların seyahate çıkmadan önce durumlarını doktorlarıyla konuşması şarttır. Bunun yanı sıra, seyahate çıkarken anne adaylarının tam teşekküllü bir hazırlık yapması gerekir. Bilhassa, götürülecek kıyafetler, eksiksiz olmalıdır. Hamile elbisesi, hamile pantolonu, hamile gömleği ve diğer gerekli hamile kıyafetleri; anne adayı tarafından özenli bir şekilde bavula yerleştirilmelidir.

Hamileler İçin Seyahat Detayları

Seyahat etmek isteyen bir anne adayı için en geçerli ulaşım yöntemi uçaklar olacaktır. Bunun yanı sıra, kaliteli bir otomobille yapılan yolculuğun da uygun olduğu söylenebilir. Ancak, otobüs ile yapılan bir yolculuk, anne adayının tüm dengesini bozabilir. Uçak ile seyahat etmeyi planlayan bir anne adayı için hamileliğinin 28. haftasına kadar herhangi bir sorun yoktur. Ancak, 28. haftadan sonra yapılacak uçak yolculuklarından önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Bunun yanı sıra, 36. hafta itibariyle anne adayının uçakla olsa dahi seyahat etmesi yasaktır. Uçakla seyahat edecek anne adayının bacak egzersizleri yapması, varis çorabı giymesi, bol ve geniş hamile elbisesi giymesi, uzun kesim ve vücudu sarmayan hamile pantolonu veya hamile taytı tercih etmesi gereklidir. Özel araçla seyahat eden anne adaylarının ise ön koltukta oturmaktan kaçınması tavsiye edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.