Gör&Sin Blog

Hamileler Tatile Ne Zaman Gitmeli?

09.08.2019
260

Hamilelik dönemi yaz aylarına denk gelen anne adaylarının aklında tatile gidebilir miyim düşüncesi yer almaktadır. Bu dönemde yapılacak bir tatil, anne adayının psikolojik ve fizyolojik olarak kendini toparlaması bakımından faydalı olacaktır. Ancak, herkesin bildiği gibi hamileliğin birtakım evreleri bulunmaktadır. Bu evreler dikkate alındığında anne adaylarının hamileliğin her döneminde tatile gitmesi sakıncalı olabilir. Tatil esnasında yapılabilecek olumsuz bir hareket, bebeğin düşmesine dahi sebep olabilir.

Anne Adayları Hangi Haftalarda Tatile Gidebilirler?

Anne adaylarının tatile gitmesi için en müsait dönem hamileliğin 18. ve 24. haftaları arasındaki dönem olarak bilinmektedir. Hamileliğin ilk üç ayında tatile gitmek oldukça sakıncalıdır. Çünkü, bu dönemde anne adaylarının yoğun kanamalar yaşadığı bilinmektedir. Buna ek olarak, hamileliğin son ayında ise erken doğum riski bulunmaktadır. Yurtdışına tatile gitmeyi planlayan bir anne adayının uçak tercih etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Bunun dışında, otomobil yolculuğu da yapılabilir. Anne adaylarının yurtdışına çıkarken her türlü tedbiri alması şarttır. Kullanılacak ilaçlardan tutun da tatil esnasında giyilmesi planlanan hamile elbisesi, hamile pantolonu, hamile tişörtü, hamile taytı gibi kıyafetlerin bavullarda olması gereklidir. Anne adaylarının tatilde ne yapması gerektiği konusunda doktoruyla sürekli olarak iletişimde olması şarttır.

Anne Adayları Tatilde Neler Yapmalıdırlar?

Anne adaylarının tatilde ve güneşte bol bol sıvı tüketmesi gerekir. Bilhassa günde bir şişe maden suyu, elektrolit kaybının giderilmesinde etkili olacaktır. Anne adaylarının yeterli derecede sıvı alması şarttır. Yaşanılan sıvı kayıpları ise idrar renginin koyu hale gelmesinden anlaşılabilir. Anne adaylarının yaz tatillerinde mümkünse zeytinyağlı ve hafif yemekler yemesi tavsiye edilmektedir. Bu dönemde, kabızlık riskine karşın sokakta satılan ağır yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Anne adaylarının tatile giderken yanlarında hamile tişörtü ve hamile şortu gibi kıyafetleri bulundurması son derece gereklidir. Bunun yanı sıra, dalış veya su sporlarının anne adayları tarafından denenmesi son derece risklidir. Tatilde spor yapmak isteyen anne adaylarının yüzme, yürüyüş, pilates ve yoga gibi spor ve aktiviteleri tercih etmesi gerekir. Anne adaylarının güneş kremi kullanmasında bir sakınca yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.