Gör&Sin Blog

Hamileler İçin Uygun Vitamin Önerileri

20.10.2019
188

Anne adaylarının gebelik döneminde en çok dikkat ettiği konuların başında beslenme gelmektedir. Bu dönemde, düzenli ve yeterli bir beslenme programı oluşturmak gerekir. Yetersiz beslenme sonucunda hem annenin hem de bebeğinin sağlığı tehlike altına girecektir. Gebelik döneminde anne adaylarının vitamin depolarını doldurması şarttır. Ancak, söz konusu vitaminlerin doğal yollardan alınması büyük önem taşımaktadır.

Gebelik Döneminde Alınması Gereken Vitaminler

Gebelik döneminde alınması gereken vitaminlerin başında folik asit gelmektedir. Folik asit sayesinde bebekte meydana gelmesi mümkün olan anomalilerin önüne geçmek söz konusu olmaktadır. Folik asit takviyesinin doktor kontrolünde alınması önemlidir. Gebelik döneminde alınması gereken vitamin takviyeleri arasında demir bulunmaktadır. Demir; kan ilacı olarak bilinmektedir. Demir eksikliğinin yaşandığı bir hamilelik döneminin ciddi sorunlar doğurabileceğini ifade etmek gerekir. Gebelik döneminde yeterli miktarda demir alınmadığı takdirde anne adayında kansızlık meydana gelecektir. Buna ek olarak, demir takviyesi sayesinde anne adayının doğum sırasında yaşaması muhtemel kan kaybı telafi edilecektir.

Hamilelik döneminde alınması gereken vitamin destekleri arasında kalsiyum bulunmaktadır. Süt, peynir, yumurta gibi kalsiyum içerikli yiyeceklerin anne adayları tarafından devamlı olarak tüketilmesi şarttır. Gebelik döneminde bilhassa bebeğin yoğun kalsiyum desteğine ihtiyacı bulunmaktadır. Bu dönemde, yeterli kalsiyum desteği alınmazsa bebeğin kalsiyum ihtiyacı, annenin kalsiyum deposundan karşılanacaktır. Bu durum, ilerleyen zamanlarda annede kemik erimesi gibi sorunların meydana gelmesine sebep olacaktır.

Magnezyum; gebelik dönemi için olmazsa olmaz nitelik taşımaktadır. Gebelik dönemindeki kadınlarda kramp ve kasılma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu tür sorunlar yaşayan anne adaylarında magnezyum eksikliği bulunmaktadır. Ancak, anne adaylarının emin olmak adına kan testi yaptırması ve sonuçlara göre magnezyum takviyesine başlaması gerekmektedir.

Gebelik dönemi vitaminleri arasında Omega-3 önemli bir yer tutmaktadır. Omega-3;bebeğin göz ve beyin gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. Omega-3; ceviz ve balık gibi yiyeceklerde sıklıkla bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, D vitamini, anne adayları için çok gereklidir. D vitamini sayesinde bebeğin kemik ve iskelet gelişimi tamamlanmaktadır. Son olarak, çinko, B vitamini, A ve C vitamini; anne adaylarının almak zorunda oldukları vitaminlerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.