Gör&Sin Blog

Hamileler İçin En Uygun Yatış Pozisyonları

18.10.2019
316

Anne adaylarının gebelik döneminde dikkat etmesi gereken konulardan birisi, kendilerine en uygun yatış pozisyonunda yatmaları veya uyumalarıdır. Bu konuyla alakalı birçok araştırma yapılmıştır. Buna göre, gebeliğin ilerleyen evrelerinde sağ tarafa yatan kadınların daha yüksek ölü doğum oranına sahip oldukları tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, sırt üstü yatmanın da benzer etkiler yarattığını söylemek gerekir. Çünkü, bu şekilde yatış, bacaklardaki ana damardan kalbe olan kan akışını azaltmaktadır. Söz konusu durumdan dolayı anne karnındaki bebeğin sağlığının olumsuz etkilenmesi mümkün olmaktadır. Peki, hamilelik dönemindeki en ideal yatış pozisyonu hangisidir?

Hamileler Hangi Şekilde Yatmalıdırlar?

Bu konuyla alakalı olarak yapılan çalışmalar, hamilelik dönemindeki ideal yatış pozisyonunun sola yatmak olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sola doğru yatmak; her şeyden önce ödemin azalmasına neden olmaktadır.

Anne adaylarının yatış pozisyonu dışında dikkat etmesi gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Anne adaylarının yatağının sert olması gerekmektedir. Hamileliğinin son aylarını yaşayan kadınların sırt üstü veya yüz üstü yatmakta zorlandığı bilinmektedir. Bu yüzden, sol tarafa doğru dizleri kıvırarak yatmak ve bunu yaparken de bacakların arasına yastık koymak mantıklı bir hareket olacaktır. Bu şekilde yatıldığı takdirde anne karnındaki bebeğin rahat etmesi sağlanacaktır. Söz konusu yatış şekline SOS pozisyonu adı verilmektedir. SOS pozisyonunun plasentaya en uygun şekilde beslenme imkanını sunması söz konusudur. Buna ek olarak, bu yatış pozisyonu, böbreklerin çalışmasına katkıda bulunur. Ellerde ve dizlerde meydana gelebilecek ödemleri azaltır.

Anne adaylarının bu dönemde gebelik yastığı kullanması tavsiye edilmektedir. Gebelik yastığı sayesinde rahat bir uyku mümkün olabilir. Gebelik yastığının bele, başın altına veya dizlerin arasına konması söz konusudur. Burada önemli olan anne adayının hangi pozisyonda kendini rahat hissettiğidir.

Hamilelik dönemindeki yatış pozisyonuna ek olarak düzenli egzersiz de büyük önem taşımaktadır. Söz konusu egzersizlerin yatmadan önceki bir zaman diliminde yapılması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra, kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca, yatmadan hemen önce kesinlikle yemek yenmemelidir. Çünkü bu tip detaylar, anne adayının istediği pozisyonda uyumasına engel olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.