Gör&Sin Blog

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

17.05.2019
9.541

Hamile (Gebe) olduğumu nasıl anlarım?

Hamile olmak dünyanın en güzel duygusudur bir anne için. Bebeğinizi dünyaya getireceğiniz, sizden bir parçanın içinizde olan sıcaklığı anlatılmaz bir his olduğunu her anne adayı bilir.

Hamilelik belirtileri nelerdir?

İlk başlarda anlaşılmayan hamilelik belirtileri farklı test ve kan tahlili ile yapılmaktadır. Tükürük ve idrar testleri de bunlara dahildir.

Tükürük testleri genel olarak en fazla tercih edilen yöntemdir. Ayrıca idrar testleri de çok fazla bayan tarafından tercih edilmektedir.

En etkili hamilelik testi hangisidir

Anne adaylarının emin olmadığı durumlar içerisinde en etkili test kan testi olmaktadır. Kan testlerinden kan oranına bakılarak tespit edilen hamilelik en gerçek sonucu vermektedir.

Bir çok bayanın rengi döneminde gecikmesi genel olarak hamilelik belirtisi olarak görülmektedir,fakat  Regl dönemin psikolojik veya vücudun farklı sorunları yüzünden gecikme olabilmektedir, Regl döneminin gecikmesi bu yüzden belirti olarak düşünülmesi yanlış bir kavramdır. Fakat günün çok ileri gitmesi durumunda doktorunuza başvurun bu farklı bir sorununda habercisi olabilmektedir.

Hamilelik belirtileri ?

 1. Aşırı yorgunluk
 2. Göğüslerde büyüme ve aşırı duyarlılık
 3. Mide bulantısı
 4. Kusma
 5. İdrar sık çıkma
 6. Baş dönmesi
 7. Ruh hali değişimi
 8. Az miktarda kanama

Yukarıda görülenler en belirgin hamile belirtilerdir.

Regl döneminin gecikmesi yukarıda bahsettiğimiz gibi hamile olduğunuzu göstermez bu yüzden acaba hamile miyim 😳 sorularını kafanızdan silin.

Bir çok gebe hamile olduğunu çok geç anlamaktadır, bu metabolizmadan dolayı kaynaklanır.

Hamilelikte yorgunluk hissi

 Hamilelikte yorgunluk hissi Bu dönemde diğer tüm zamanlardan daha yorgun ve halsiz olursunuz, uyuma ihtiyacınız çok fazla olacaktır.
Korkacak herhangi bir durum yoktur,bu bebeğin sağlığı ve sizin sağlığınız için vücudun kendi yeniden adep de etmesidir.

Göğüslerde büyüme ve duyarlılık

Göğüslerde büyüme ve duyarlılık

Anne adaylarının ilk döneminde, bu durum görülmektedir, göğüslerde ağrı, şişme ve renk değişimi görülecektir.

Mide bulantısı ve kusma

 

 

Bu durum en belirgin görülen özelliktir, hamilelik döneminde çok hassas olan bir burna ve duyuya sahip olursunuz. Bu durum bazı bayanlarda farklı yiyecek ve içeceklerin istenmesine de sebep olacaktır. Bazı hamilelerin en sevdikleri gıdalardan tiksindikleri görülmüştür. Mide bulantısı genel olarak sabah olmaktadır.

İdrar sık çıkma ve kabızlık

İdrar sık çıkma ve kabızlık

Hamileliğinin ilk döneminde görülen idrara sık çıkma durumu çok fazla görülmekte olup,anne adayını uykusundan uyandıracak şekilde olabilir, ayrıca bazı hamile annelerimiz bu durumda daha çok kabızlık çektikleri gözlenmiştir. Gaz olayının çoğu olduğu bu dönemde bol su tüketimi yapılması gerekmektedir.

Baş dönmesi

Hamile annelerimizin ilk zamanlarda karşılaştığı bu durum tansiyon düşmesinden dolayıdır. Bu durumun arada bir hamile anne adayımızı karşılaştığı bir durum olduğunu unutmayın.

Ruh hâli değişimi

Hamilelikte ruh hâli değişimi,ilk ,orta, sonuç olarak devam etmektedir, annenin bu durumu doğurma endişesi, sağlık endişesi, kilo alma korkusu, ölüm korkusu, evlat yetiştirme korkusu olarak devam etmektedirler, bu süreçte annenin değişimi normal fakat kesinlikle bir desteğe ihtiyaç duyarlar, yakın arkadaş ve eş, aile bu konuda hassas olmalıdır. Annelerin üzülmesi aynı zamanda bebeğin üzülmesi demektir.

Hamilelikte koku duyarlılığı

Beyindeki nötronların değişmesi sebebi ile olmaktadır. Bu dönemde kişi ardınca kusa bilir, sevdikleri gıdalardan tiksine bilir. Daha duygusal bir yapıya sahip olunmaktadır. Bu duyguların artması yine hamile olduğunuz anlamı taşımaktadır.

Karında olan krap

Hamile olan kişinin en fazla yaşadığı olaylardan birisidir. Bu durum regl dönemi arası ile karışmaktadır. Bu durumun geçmesi ise anne adayına bağlıdır, yürüyüş ağrı hissini azaltır.

Az miktardaki kan

Bu durum yumurtanın etkisi ile olduğunu gösterir fakat kanamanın fazla olması risk teşkil eder, ayrıca batma ve acı hissi varsa acil doktora görünün.

Yukarıda olan bilgiler tibbi değildir. Lütfen Doktorunuza Müracat ediniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Hande ipek dedi ki:

  Bende ilk günlerinden kanama olmuştu çok korkmuştum hamile olduğum zaman, hemen doktora gittim çok şükür bebeğinde hiç bir zarar yok. İki gün hastanede yattım çok korktum Allah kimsenin başına vermesin. Herkese hayırlı evlat versin 🤗

 2. Asin ışık dedi ki:

  Tavsiyelerinize uygum aynı şekilde sonrasında 1 hafta sonra doktoruma başvuru yaptım ve 2 haftalık hamile olduğumu öğrendim çok teşekkürler 🙂