Gör&Sin Blog

Hamile Kalmak İçin En Uygun Zaman

Anne olmak isteyen birçok kadın bulunmaktadır. Ancak, her kadının hamile kalması mümkün olmayabilir. Hamile kalmak isteyen bir kadının adetlerinin düzenli olması gerekir. Bu özelliklere uygun olan bir kadın için en uygun hamile kalma zamanı; adetin ilk gününden itibaren 11 ile 17. günler arası olarak bilinmektedir. Bu günler arasında cinsel birliktelik yaşayan kadınların hamile kalma şansları daha fazladır.

Hamileliğe Hazırlanma Süreci Nasıl Olmalıdır?

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların bu sürece kendilerini hazır hissetmesi gerekir. Planlı ve sürpriz olmak üzere iki farklı hamilelik türü bulunmaktadır. Planlı hamilelik; çok daha mantıklıdır. Ayrıca, planlı hamileliğin hem anne adayı hem de bebek için çok daha sağlıklı olduğunu savunmak gerekir. Buna ek olarak, doğum kontrol hapı kullanan kadınların bu hapı bıraktıktan hemen sonra hamile kalmaları çok risklidir. Çünkü, bu tür kadınların bebeklerinde kromozom anomalisi görülmektedir. Bu yüzden, doğum kontrol hapının bırakılmasının ardından en az üç ay süreyle hamile kalınmamaya özen gösterilmelidir.

Anne olmak isteyen bir kadının hem fiziksel hem de ruhsal açıdan hamileliğe hazır olması gerekir. Planlı hamilelik düşünen kadınların hamile kalmadan en az iki ay önce folik asit kullanmaya başlaması gerekmektedir. Söz konusu folik asit kullanımının hamilelik döneminin ilk üç ayında da devam ettirilmesi tavsiye edilmektedir. Bu dönemde kullanılacak 0,4mg folik asit; bebeğin sinirsel gelişiminin tamamlanmasında faydalı olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak, hamile kalmak isteyen kadınların en az iki ay öncesinden check-up’tan geçmesi gerekmektedir. Smear testi ve jinekolojik muayene yapılması zorunlu tutulmalıdır. Çünkü, anne adaylarının herhangi bir hastalık durumunda hamile kalması riskli olacaktır. Anemi araştırmasının yapılması, hamile kalmadan önceki dönemde mutlaka gerekli olan bir aktivitedir. Türk kadınlarının birçoğunda anemi yani kansızlık görülmektedir. Anemi sorunu olan kadınların hamile kalmadan önce düşünmesi şarttır.

Bunun yanı sıra, anne adayının enfeksiyon hastalıkları açısından taranması gerekir. Hepatit B,C, HIV ve kızamıkçık virüsleri; gebelik dönemindeki en büyük sorunlar arasında bulunmaktadır. Bu tip sorunların çözülmesinin ardından hamilelik adına düşünülmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.