Gör&Sin Blog

Hamile Kadınların Yapmaması Gerekenler

Hamile bir kadının nelerden kaçınması gerektiğini bilmesi oldukça önemli bir konudur. Bu dönemle daha basit bir şekilde başa çıkılması için mutlaka dikkat dilmesi gereken bazı durumlar bulunur. Bunlara uyularak çok daha sağlıklı bir hamilelik döneminin geçirilmesi söz konusu olacaktır.

Çiğ Gıdalardan Kaçının

Çiğ gıdalar bakterilerin hedef olarak belirledikleri arasındadır. Enfeksiyonlara zemin hazırlayan çiğ gıdalardan bu nedenle mutlaka kaçınılması gerekir. Çiğ yumurta, çiğ et veya balık, pastörize olmayan peynir türleri gibi çeşitli gıdalardan bu dönemde uzak durmak faydalı olacaktır.

Kafein Tüketimini Azaltın

Hamilelik döneminde uzak durulması gerekenler arasında ilk sıralarda kafein yer alıyor. Özellikle hamilelik döneminin çok daha sağlıklı bir şekilde geçmesi için mümkün olduğunca kafein tüketimi azaltılmalı veya tamamen bitirilmelidir. Kafein sadece kahve veya kola gibi içeceklerde olmayıp, birçok farklı yerde karşınıza çıkacaktır.

Yapay Tatlandırıcılardan Kaçınmaya Bakın

Bu dönemde daha çok doğal türdeki tatlandırıcılara yönelmek doğru bir seçim olacaktır. Araştırmalar yapay tatlandırıcıların az kullanımında herhangi bir zarar olmadığını belirtse de, yine de tercihinizi bu dönemde doğal tatlandırıcılardan yana kullanmanız mantıklı olacaktır.

Ağır Egzersizler Yapmayın

Hamilelik sırasında hafif türden egzersizler yapmak oldukça yararlıdır. Ancak ağır ve zorlayıcı hareketlere dayanan egzersizler hamileler için oldukça tehlikeli olabilir. Ağırlık kaldırmak, squat yapmak, mekik çekmek gibi ağır sporlar yerine daha çok yürüyüş, yüzme gibi hafif türden sporları tercih edebilirsiniz.

Jakuziye Mutlaka Dikkat Edin

Aşırı şekilde sıcaklık içeren aktivite türlerine bu dönemde kısıtlamaların getirilmesi mantıklı olacaktır. Bunların çoğu bebekte bazı sağlık sorunlarının oluşumuna zemin hazırlayabilir. Çok sıcak suyla banyo yapmak, jakuzi kullanmak, güneşe maruz kalmak gibi durumlar bu dönemde hamilelerin kaçınması gerekenler arasında yer alır.

Alkol Almak

Hamilelik sırasında doktorların yaptığı ilk uyarılardan biride alkolle ilgili olmaktadır. Uzmanlar çok ufak miktarda bile olsa alkol kullanımını kesinlikle önermez. Bebeğin beyin gelişimine hasar verecek olan toksik maddelere sahip olan alkol çeşitlerinden bu nedenle mutlaka uzakta durmakta fayda vardır. Bunlara dikkat edildiği takdirde çok daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.