Gör&Sin Blog

Gebelikte Toksoplazma Nedir? Nasıl Bulaşır?

11.06.2019
378

Gebelikte Toksoplazma Nedir? Nasıl Bulaşır? belirtileri nelerdir? öğrenmek için yazımızın devamını okuyunuz..

Anne ve bebek sağlığı için tehlikeli sonuçlara yol açabilen toksoplazma, doğmamış bebeklerin hayatını etkileyebilen bir parazit türüdür. Toksoplazma, enfeksiyon taşıyan gıda maddelerinin tüketimi ve parazitlerin çeşitli yollarla kan dolaşımına geçmesi ile oluşur. Özellikle evinde kedi ve evcil hayvan besleyen annelerin dikkat etmesi gerekebilir, toksoplazmaya sebep olan parazit kedilerin bağırsaklarında yaşar ve kum kabında birikebilir. Kum kabını temizlerken oldukça dikkat etmeli ve mümkünse hamile olmayan biri temizlemelidir.
Toksoplazma bulaşma yolları elbette bununla sınırlı değil, parazit taşıyan hayvanların etini çiğ ya da az pişmiş olarak tüketmek, sokakta ya da parkta bulunan toprağa ellemek ve evde yaşayan kedinin parazit taşıyan hayvanlarla temas kurması sonucunda anne ve bebek sağlığı etkilenebilir. Toksoplazma plasenta aracılığı ile bebeğe geçebilir dolayısıyla anne adaylarının toksoplazma için kan tahlili vermesi ve tedavi olması gerekebilir.

Toksoplazma Belirtileri Nelerdir?

Toksoplazma belirtileri her kişide farklı olabilir ancak genel kanılar belirtilmiştir, aşağıda yer alan belirtiler sizde varsa bir an önce doktora gitmelisiniz.
• Günlük faaliyetleri yapamayacak kadar halsizlik ve yorgunluk hissi,
• Bilinç kaybı ve görme bozukluklarının yaşanması,
• 37,5 – 38 civarında ateşlenmeler,
• Şiddetli ve geçmek bilmeyen baş ağrıları,
• Boyun bölgesinde büyüme,
toksoplazma belirtilerinin en yaygın olanlarıdır. Toksoplazma engellenebilen ve tedavisi bulunan bir hastalıktır dolayısıyla anne adayları şüpheli durumlarında mutlaka doktoruna bilgi vermeli ve koruyucu tedavi olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.