Gör&Sin Blog

Gebelikte Sigara Kullanımı

Gebelik döneminde sigara kullanımı kesinlikle kaçınmanız gereken davranışlar arasında bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere sigara doğrudan doğruya uzun vadede vücut üzerinde kansere ve buna bağlı olarak da ölüme yol açabilen hastalıklar arasındadır. Oldukça zararlı olan, öldürmese bile mutlaka çeşitli hastalıklara yol açan bu ürün, gebelik döneminde bilhassa kaçınmanız gereken bir üründür. Sigara kullanımından uzak durmanız gerektiği gibi, sigara içilen alanlarda da uzak durmanız gerekmektedir.

Gebelikte Sigara Kullanımı Neye Yol Açar?

Gebelikte sigara kullanımı hem sizin hem de aynı zamanda bebeğiniz üzerinde oldukça büyük zararlara yol açabilmektedir. Yapılan araştırmalar, sigara kullanan gebelerin kullanmayan gebelere göre daha fazla düşük ile karşı karşıya kaldığını, gebelik döneminde sigara kullanımının düşüklere yol açabileceğini ortaya koymaktadır. Bununla  beraber gebelerde sigara kullanımı çeşitli kanamalara yol açabilir. Vücudunuza almış olduğunuz nikotin ve karbonmonoksit doğrudan fetüs üzerine etki edeceği için bebekte çeşitli kalıcı hasarların meydana gelmesi söz konusu olabilir. Eksik organla doğma, beyinde ve kalpte meydana gelen problemler, sigaranın etkileri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda gebelikte sigara kullanımı, erken doğum ihtimalini de beraberinde getirmektedir. Hatta birçok vakada gebelikte sigara kullanan kadınlarda ‘eşin’ yerleşiminin farklı olduğu da görülmektedir. Bu sebepten ötürü gebelikte sigara kullanımından kaçınılması esastır.

Psikolojik Etkiler

Gebelikte sigara kullanımı hem sizi hem de bebeğinizi olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Bununla beraber bu olumsuzluk yalnızca fiziksel etkiler ile sınırlı değildir. Yine yapılan araştırmalara dayanarak, gebelik döneminde sigara kullanan annelerinin çocuklarının; sigara kullanmayan annelerin çocuklarına kıyasla çok daha agresif ve mutsuz bir hayat geçirdiğini söylemek mümkündür. Sigara doğrudan beynin birçok merkezini etkilemektedir. Aynı zamanda birçok vakada çocuğun da nikotin bağımlısı olarak dünyaya gelebileceğini es geçmemekte fayda bulunuyor.

Gebelikte sigara kullanımından mutlaka kaçınmanız gerektiği gibi, bir gebe olarak sigara kullanılan alanlardan da uzak durmanız gerekmektedir. Bu durum hem sizi hem de bebeğinizi tehlikeye atan bir durum olarak açıklanabilir. Hem sigara hem de alkol gibi kötü alışkanlıklardan gebelik süresince uzak durulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.