Gör&Sin Blog

Gebelikte Oluşan Lekeleri Giderme Yolları

Gebelik döneminde cilt lekeleri hormonal etkilerden dolayı kadınların karşısına çıkabilir. Bu lekeleri önleme çalışmalarına geçilmediği takdirde kalıcı hale gelmeleri söz konusu olur. Bu nedenle vakit kaybetmeden hamilelikte oluşan lekeleri geçirme yöntemlerini denemeye bakmalısınız.

1-Hamilelik döneminde ortaya çıkan lekeler ağırlıklı olarak yüz bölgesinde bulunur. Bunun önüne geçmek için yaz aylarında güneşe karşı korunmanızı sağlayacak çeşitli kremleri tercih edebilirsiniz. Bu tarz ürünler yüzdeki hassasiyetin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Güneşe çıkılmadan yarım saat önce güneş kreminin kullanılması gerekir. Bunun yanında güneşin en tepede olduğu zaman dilimlerinde dışarıya çıkmamak daha doğru bir seçim olacaktır.

2- Cilt bakımına düzenli bir şekilde devam etmek hamilelik süresince dikkat etmeniz gereken diğer konular arasında bulunur. Bu cilt bakımları sayesinde ciltte oluşan hassasiyeti ortadan kaldırabilirsiniz. E vitamini içeren yüz kremlerini kullanabileceğiniz gibi, ev ortamında hazırlayacağınız maskelerle de cilt bakımı yapabilirsiniz. Tercihiniz kozmetik ürünlerinden yana olacaksa ürünün bir günlük zaman dilimi içinde cildinizde reaksiyon göstermediğine emin olmanız lazımdır.

3-Gebelik döneminde su tüketimi oldukça önemlidir. Su tüketimini ihmal etmeniz halinde cilt kuruluğu kaçınılmaz bir hale gelir. Normal dönemlerde bir insanın günde 2 ile 2.5 litre arasında su tüketmesi tavsiye edilir. Ancak hamilelik döneminde bu miktar üç litreye kadar artış göstermelidir. Yetersiz sıvı tüketimi başta cilt problemi olmak üzere pek çok fiziksel sorunun ortaya çıkışına zemin hazırlar.

Lekeleri Geçirme Yolları

Hamilelikte oluşan lekelerin çoğunluğu kendiliğinden geçer. Ancak vücut çatlakları gibi sorunlar kendiliğinden kaybolmaz. Kullanılan kremlere rağmen çatlaklıklar geçmediyse lazer tedavisi tercih edilebilir. Lohusalık döneminde lazer veya peeling yaptırmak uygun olmayacaktır. Bu nedenle birkaç ay sonra bu tarz işlemlere yönelmek daha mantıklı olur. Gebelik döneminde oluşan çatlakları önlemek için çatlak kremleri doğumdan hemen sonra kullanılmalıdır. Ancak cilt lekelerini tedavi etmek için birkaç ay beklemek çok daha doğru bir karar olacaktır. Lazer tedavisi için güvenilir güzellik merkezlerinin tercih edilmesi gerekir. Gereğine uygun bir şekilde yapılmayan tedavi ciltte olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.