Gör&Sin Blog

Gebelikte Meditasyon Yapmak

Gebelikte meditasyon, özellikle son yıllarda oldukça ilgi gören eylemler arasında yer almaktadır. Artık gebeler hem kendilerini iyi hissetmek hem de doğuma çok daha verimli bir şekilde hazırlanabilmek için gebelik döneminde meditasyon yapmayı tercih etmektedir. Bu alanda uzmanlaşan birçok eğitmen bulunmakla beraber, dilerseniz gebelik meditasyonu eğitimi veren birçok eğitmen ile çalışabilir; dilerseniz de tamamen ücretsiz bir şekilde evinizde basit ipuçları ile sakinleşmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Hangisini Tercih Etmeli?

Gebelik döneminde zaman zaman kadınlar kendilerini yalnız hissedebileceğinden ötürü bu süreçte hem sosyalleşmek hem de profesyonel bir destek alarak meditasyonun nasıl yapılacağını öğrenmek açısından, bu alanda hizmet veren kulüpler ile çalışmak evde meditasyon yapmaya göre çok daha avantajlı. Bu durumun en büyük sebebi meditasyon alanında hizmet veren uzmanların yıllardır bu alanda çalışıyor olması. Yoga ve fitness gibi aktivitelerin gebeliğe uyarlanmasından sonra, artık pek çok gebe kendini daha iyi hissetmek için bu programları tercih ediyor. Ancak bu programlar ücrete tabi olduğundan ötürü evinizde kendiniz de meditasyon uygulamaları yapmayı deneyebilirsiniz.

Nefes Almak Önemli

Gebelikte meditasyon yapmak için doğru nefes almak çok önemli. Yavaş ve sakin bir şekilde derin olarak almış olduğunuz nefeslerin sizi psikolojik olarak daha iyi hissettirdiği ortaya konmuştur. Nefesinizi hızı ve kesik kesik almanız ise kalp atışınızı hızlandıracağından ve adrenalin salgılayacağından sizi huzurlu hissetmekten uzaklaştıracaktır. Özellikle gebelik döneminde hisleriniz oldukça önemlidir. Bu sebepten ötürü kendinizi iyi hissetmek için meditasyon yolunu tercih edebilirsiniz.

Yoga Yararlı Mı?

Gebelikte meditasyon yapmak akla gelindiğinde pek çok kişinin aklına yoga yapmak gelmektedir. Gerçekten de yoga yapmak, meditasyon için uygun bir yol olarak karşımıza çıkar. Her şeyden önce nasıl duracağımız ve nasıl esneyeceğimiz konusunda yoga bize bir yol gösterdiğinden ötürü, doğumu kolaylaştırmaktadır. Yoga yapan birçok kadının yoga yapmayan kadınlara kıyasla doğumlarının çok daha kolay bir şekilde meydana geldiğini söylemek mümkündür. Bu sebepten ötürü, meditasyon yapmak isteyen kadınlar için yoga oldukça iyi bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Siz de bu yöntemi deneyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.