Gör&Sin Blog

Gebelikte Listeria Enfeksiyonu Nedir?

Gebelikte Listeria Enfeksiyonu Nedir? Listeria Enfeksiyonundan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler nelerdir? Öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Gebelikte Listeria Enfeksiyonu besin yolu ile anne vücuduna girer ve anne – bebek sağlığı için tehlikeli durumlara sebebiyet verebilir. Listeria monocytogenes adıyla bilinen bakteri genellikle çiğ ve pastörize edilmeyen et, süt ürünlerinde bulunur. Bu bakteri suda, kanalizasyonlarda ve toprakta yaşar ve çeşitli yollarla canlılara ulaşır. Gebelikte listeria enfeksiyonu yaşamamak için tüm besinlerin pişirilmesi ve pastörize edilmesi gerekir. Pişirilmeden paketlere giren sosis, sucuk, salam gibi gıdalar da listeria enfeksiyonu taşıma ihtimali bulunan maddeler arasındadır.
Hamile kadınlar, yaşlılar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve yenidoğan bebekler bu virüse karşı daha duyarlıdır. Hamilelerin listeria enfeksiyonu geçirmesi ise diğer insanlara oranla on kat daha fazladır. Enfeksiyon, plasenta yoluyla ya da doğum sırasında bebeğe geçebilir.

Listeria Enfeksiyonundan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Hamilelerin bağışıklık sistemi daha savunmasızdır ve bakterilere karşı daha çok dikkat edilmesi gerekir. Listeria enfeksiyonundan korunmak için yapılması gerekenler tüm hamile adayları için aynıdır ve mutlaka uyulması gerekir:

  • Çiğ ya da az pişen et ve süt ürünlerinden uzak durun,
  • Çiğ ya da az pişmiş yumurta tüketmeyin,
  •  Çiğ et ürünlerine çıplak elle dokunmayın,
  • Tüm meyve ve sebzeleri bol su ile yıkayın ve sirkeli suda bekletin,
  • Bulaşıkları bekletmeyin ve sünger ya da bezi dezenfekte edin,
  • Dışarda yemek yerken seçici davranın ve bilmediğiniz, güvenmediğiniz yerlerde yemek yemeyin,
  • Sert peynirleri tercih edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.