Gör&Sin Blog

Gebelikte Lekelenme

Anne adaylarının gebelik döneminde en sık yaşadığı sorunların başında lekelenme gelmektedir. Gebelikteki lekelenmenin kahverengi akıntı veya kanama olarak bilinmesi söz konusudur. Bilhassa gebelik sürecinin başında olan kişilerin lekelenme sorunundan muzdarip olması mümkündür. Üç veya dört haftalık hamilelik süreciyle beraber söz konusu lekelenmelerin ortaya çıkma ihtimali vardır.

Gebelik dönemindeki lekelenmeler; kanamalar kadar olmasa da riskli bir durum yaratırlar. Akut kanamaların varlığı, çok ciddi bir durumdur. Lekelenmeler ise doğru yöntemler uygulandığı takdirde çözülebilecek sorunlar arasında yer almaktadır.

Gebelikte Lekelenme Görülmesi Halinde Neler Yapılmalı?

Gebelikte lekelenme sorunundan muzdarip olan kadınların vakit kaybetmeden doktorlarına başvurması gerekir. Doktorun yapacağı inceleme sonucunda lekelenmenin asıl nedenleri ortaya çıkarılacaktır. Genel olarak bakıldığında, gebelikte lekelenmenin birçok sebebi olabilir. Bilhassa hamileliğin evresine göre söz konusu lekelenmelerin sebebi değişmektedir. Plasenta yerleşimi esnasında lekelenmenin meydana gelmesi söz konusudur. Bu dönemde ortaya çıkan lekelenme; kahverengi bir akıntı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bunun dışında, bazı durumlarda, kanamanın lekelenme şeklinde ortaya çıkması söz konusu olmaktadır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebekler, büyüyerek kendilerine yer açmaya çalışırlar. Bu durumun hamileliğin ilk üç ayında görülmesi mümkündür. Söz konusu durum, anne adayı için herhangi bir tehdit oluşturmaz.

Anne adaylarında görülen akut kanamanın lekelenmeye doğru evrilmesine sıklıkla rastlanmaktadır. Bu durum; kanamanın azalmaya başladığını haber vermektedir. Bir başka deyişle, gebelikte lekelenme; anne adayındaki kanama seviyesinin düşük olduğunu ve herhangi bir tehlike içermediğini ifade etmektedir.

Lekelenmenin bazı durumlarda riskli olduğundan bahsetmek gerekir. Akut kanamanın düşük yapmaya sebep olma ihtimali bulunmaktadır. Bu bağlamda, kırmızı akut kanama; kahverengi lekelenmeden daha yüksek risk taşımaktadır. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Hamilelikte lekelenme neden oluşur diye merak edenlere bu durumun en önemli sebeplerinden birisinin hormonlar olduğunu ifade etmek gerekir. Östrojen hormonundan dolayı kahverengi lekelenmeler meydana gelmektedir. Genel olarak zararsız olmakla beraber sistit gibi sorunlara yol açan kötü kokulu ve ağrılı versiyonları bulunmaktadır. Dış gebelik, vajinal enfeksiyonlar, düşük yapma durumu ve kilo gibi sebeplerden dolayı söz konusu lekelenmeler meydana gelebilir.

Hamile çatlak kremi yazımızı mutlaka okuyunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.