Gör&Sin Blog

Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelikte ilaç kullanımı, asla hafife alınmaması gereken; pek çok kadının ne yazık ki bilinçsizce hareket ettiği ve bu sebepten ötürü de önemli sorunların meydana geldiği bir durum olarak özetlenebilir. Gebelik dönemi, 40 hafta ve 9 ay süren bir dönem olmakla beraber, her gebe bu dönemi farklı bir şekilde yaşar. Zaman zaman gebelikte tetiklenen akut baş ağrıları, zaman zaman yoğun sancılar; kemik ve eklem sorunları; diş problemleri bu dönemde oldukça sık görülebilmektedir. Hal böyle olunca gebelik döneminde ilaç kullanılıp kullanılamayacağı da yine hamile kadınlar tarafından çokça merak edilmektedir. Peki uzman görüşleri bu konuda neler söylemekte?

Gebelikte İlaç Kullanılabilir Mi?

Gebelikte ilaç kullanımı mutlaka aşırı bilinç gerektiren bir konu olacak şekilde karşımıza çıkmaktadır. Gebelik döneminde bilinçsiz bir şekilde kullanılan ilaçlar ne yazık ki bugüne kadar pek çok kadın için düşükle sonuçlanma doğurmuştur. Gebelik döneminde ilaç kullanımı mutlaka doktor kontrolü ve yine doktor reçetesi ile uygulanmak zorundadır. Özellikle son on yıldır ülkemizde bu alanda eğitimler veren pek çok kurum ve kuruluş gebelik döneminde ilaç kullanımı hakkında çeşitli illerde seminerler düzenlemektedir. Gebelikte ilaç kullanımı düşükle sonuçlanabileceği gibi, ileriye dönük olarak bebekte geri dönüşü olmayacak hasarlara dahi sebebiyet verebilmektedir. Bu sebepten ötürü gebelikte ilaç kullanımı, mutlaka doktor gözetiminde olmak zorundadır.

Hangi İlaçlar Kullanılabilir?

Gebelik döneminde ilaç kullanımı ile ilgili birçok araştırma mevcut olmakla beraber; doğrudan fetüs üzerinde denenen ve yavruya zarar vermediğini bilimsel olarak kanıtlanmış ilaçlar, doktor kontrolü ile kullanılabilmektedir. Gebelikte özellikle ilk 3 ay son derece önemli olmakla beraber, bu dönemde kullanmış olduğunuz ilaçların doğrudan bebeğin sağlığı üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahip olduğunun altını çizmek gerekir. Yalnızca kadın doğum alanında değil, bu alanın dışında da bir alanda şikayetiniz varsa, o bölümün doktorundan da gebelik döneminde ilacı kullanabilmek için izin almanız gerekmektedir. Gebelik döneminde yanlış ilaç kullanmamak için daima kendi hekiminiz ile iletişimde olmanız, ilaçlarda asla fazla doz almamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.