Gör&Sin Blog

GEBELİKTE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

22.06.2020
76

Hamilelik; yeri geldiğinde tatlı dertlerin yaşandığı, yeri geldiğinde mutluluğun iliklere kadar hissedildiği muhteşem bir dönemdir. Yaklaşık 40 hafta süren bu süreçte anne adayları hem fiziksel hem de ruhsal pek çok değişim yaşamaktadır. Bu değişimlere ayak uydurmak ise hem bünyelerini hem de zihinlerini biraz zorlayabilir. Fakat güzel bir beslenme programı ve yaşam izlendiğinde,  tüm olumsuzluklar giderilir.

Gebelikte Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olması Ne Gibi Riskleri Beraberinde Getiriyor?

Bağışıklık sisteminin güçsüz olması, hayatın her döneminde tehlikeli iken gebelikte bu tehlike biraz daha fazladır. Zayıf bir bağışıklık sistemi, gebeliği anne adayları için daha zor bir hâle getirirken, bebeğin sağlığı ile ilgili de sorunlar meydana gelebilir. Bu riskleri genel olarak sıralayacak olursak;

  • Uyaranlara karşı anne adayının vücudu çok daha fazla tepki verebilir,
  • Tansiyon yükselme riski daha kolay hâle gelir,
  • Nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma ihtimali artar ve bu hastalıkların iyileşme süreci uzar,
  • Sıtma, Hepatit A ve Herpes kaynaklı enfeksiyon riski artar,
  • Vücutta iltihaplanma eğilimi yükselir.

Su

Su, vücudun temizlenmesi ve detoksu için vazgeçilmezdir. Sadece bağışıklık sistemi değil, sindirim sistemi ve üreme sistemini de destekler. Bu nedenle anne adayları gün içinde yeteri kadar su içtiğine emin olmalıdır. (Ortalama 8-10 bardak)

Çinko

Çinko, bağışıklık sistemini destekleyen bir mineraldir. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı hem koruma sağlar hem de bu hastalıkların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda vücut DNA fonksiyonları, onarım ve üretim işlerinde bir miktar çinkoya ihtiyaç duyar. Bu bağlamda çinko, gebelikte alınması gereken en önemli minerallerden biridir. Süt ürünleri, baklagiller, kuruyemişler, buğday tohumu gibi tahıllar çinko bakımından zengin olduğundan, gebelikte bolca tüketilmelidir.

Kefir/Yoğurt

Bağışıklık sisteminin güçlü olması, büyük oranda bağırsak sağlığı ile ilintilidir. Bu nedenle hayatımızın her döneminde olduğu gibi gebelikte de bağırsak sağlığı desteklenmelidir. kefir ve yoğurt gibi kültürlü süt ürünlerinde bulunan probiyotikler, bağırsak sağlığını olumlu etkileyeceğinden, gebelik döneminde düzenli olarak tüketilebilir.

Kuruyemişler

Kuruyemişler, bağışıklık sisteminizi güçlendirmede önemli rol üstlenir. Özellikle çiğ badem ve cevizin bağışıklık sistemini desteklediği bilinmektedir. Ayrıca bademin içinde bulunan manganez, riboflavin ve bakır; kemik ve diş sağlığını korur ve beyin sağlığını destekler.

Balık

Balık da tıpkı yukarıda sıraladığımız besinler gibi bağışıklık sisteminizi güçlendirici bir etkiye sahiptir. Fakat balık tercihinizde biraz dikkatli olmalı, yüksek civa içeren dip balıkları tercih etmemelisiniz. (kılıç balığı, köpek balığı vb.) Uskumru, hamsi, sardalya gibi yağlı ve yüzey balıklarını tercih etmek, hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

D Vitamini

D vitamini genel vücut sağlığı için oldukça önemli bir vitamin olmakla birlikte, özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar için birebirdir. Güneş ışınlarından yeterince D vitamini alamayan gebeler, yağlı balık veya yumurta gibi mutlaka D vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmelidir. Gerekli görürse doktorunuz D vitamini tavsiyesi de verebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.